Podľa slovenského eurokomisára by mal byť tento rok v znamení implementácie legislatívnych návrhov týkajúcich sa Energetickej únie.
Slovenský eurokomisár zodpovedný za vznik Energetickej únie Maroš Šefčovič sa chystá na ďalšie turné po štátoch Európskej únie. Keďže veľká časť príslušných legislatívnych návrhov týkajúcich sa Energetickej únie už bola vypracovaná, tento rok by sa mal podľa neho niesť v znamení ich vykonávania. „To je odkaz, ktorý chcem členským štátom odovzdať počas nového turné venovaného problematike Energetickej únie,“ dodal Šefčovič.
Komisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Cañete upozornil, že Európa je na dobrej ceste k naplneniu svojich cieľov v oblasti klímy a energetiky vytýčených na obdobie do roku 2020. „Aj napriek súčasným geopolitickým neistotám si razí cestu vpred v ústrety čistej energii. Neexistuje žiadna iná alternatíva. Fakty hovoria samé za seba: energia z obnoviteľných zdrojov je teraz nákladovo konkurencieschopná a niekedy dokonca aj lacnejšia než fosílne palivá, zamestnáva viac ako milión ľudí v Európe, priťahuje viac investícií než mnohé iné odvetvia a vďaka nej sa naše výdavky za dovoz fosílnych palív znížili o 16 miliárd eur,“ dodal Cañete.
Ako ďalej uviedol Šefčovič, Energetická únia nie je len o energii a klíme, ale jej zámerom je aj urýchliť zásadnú modernizáciu celého hospodárstva Európy tak, aby bolo nízkouhlíkové a efektívne, a aby táto modernizácia bola sociálne spravodlivá. „Takisto by sme mali posilniť vonkajší rozmer energetickej únie s cieľom posilniť vedúcu úlohu EÚ v celosvetovom meradle,“ myslí si Šefčovič.
Minulý rok bol pre energetickú úniu rokom, v ktorom sa vízia rámcovej stratégie pre Energetickú úniu vo väčšej miere premietla do konkrétnych legislatívnych a nelegislatívnych iniciatív. „V rýchlo sa meniacom geopolitickom prostredí je úspešná energetická únia nevyhnutná na ochranu dlhodobých hospodárskych záujmov a blahobytu Európy a Európanov. Preto sa v posledných mesiacoch práca na Energetickej únii sústreďovala na diplomatické rokovania v oblasti energetiky, ktoré mali za cieľ posilniť bezpečnosť dodávok energie, rozšíriť vývoz nízkouhlíkových technologických riešení EÚ a podporiť priemyselnú konkurencieschopnosť‘ Európy,“ konštatoval Šefčovič.