Slovenský plynárenský priemysel (SPP) pokračuje v nákupe skvapalneného plynu (LNG). Už 1. mája pripláva do terminálu na chorvátskom ostrove Krk ďalší LNG tanker z amerického terminálu Corpus Christi s objemom 93 miliónov metrov kubických plynu.
Časť z nakúpeného objemu LNG, približne 5 miliónov metrov kubických, SPP poskytne svojej dcérskej spoločnosti SPP CZ, ktorá je dodávateľom energií v Českej republike.
„Pôjde tak o vôbec prvú fyzickú dodávku LNG pre český trh, ktorú zabezpečí práve SPP,“ informoval hovorca SPP Ondrej Šebesta.
Vývoj situácie pozorne sledujú
Experti SPP podľa neho podrobne sledujú vývoj situácie a analyzujú všetky dostupné obchodné možnosti a nástroje na zaistenie plynulých dodávok plynu pre zákazníkov a to tak z krátkodobého, ako aj dlhodobého hľadiska.
Slovensko nepodceňuje situáciu s dodávkami ruského plynu, máme rôzne scenáre (video)
„Dodávky plynu v zmysle nákupného kontraktu sa ku dnešnému dňu uskutočňujú v štandardnom režime a bez akýchkoľvek obmedzení. Okrem toho máme na území Slovenska k dispozícii zásoby plynu v zásobníkoch, ktorých aktuálna výška je adekvátna ročnému obdobiu,“ dodal Šebesta.
Prístup k rôznym zdrojom plynu
Štátny SPP už začal vtláčať do zásobníkov plyn na ďalšiu zimnú sezónu. „V rámci obchodovania na európskych komoditných trhoch má tiež SPP v súčasnosti prístup k rôznym zdrojom plynu, vrátane LNG,“ dodal Šebesta.
Skvapalnený zemný plyn dovážaný do Európy je podľa štátnych plynárov cenovo konkurencieschopný s inými zdrojmi prepravovanými plynovodmi.
Rusko znížilo dodávky plynu do Európy približne o tretinu, Slovensko začína plniť svoje zásobníky
„LNG je po regasifikácii priamo využiteľný pre domácnosti aj priemysel, úplne rovnako ako “klasický“ zemný plyn, pričom jediný rozdiel spočíva v tom, že nie je dopravovaný na veľké vzdialenosti plynovodmi, ale loďami v skvapalnenom stave,“ uzavrel Šebesta.