Slovenským domácnostiam sa oplatí vykurovať viac plynom a drevom, najdrahšia je stále elektrina

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teplo, kúrenie, radiátor
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vykurovacia sezóna sa aj napriek vrcholiacemu babiemu letu pomaly ale isto rozbieha. Nejedná slovenská domácnosť každý rok rozmýšľa, aký palivom zabezpečiť teplo pre svoje obydlie. Podľa analytikov zo spoločnosti XTB, stále najlacnejšie vychádza vykurovanie pomocou zemného plynu a dreva.

Priemerná domácnosť (spotreba 8 600 kilowatthodín tepla) počas minulej vykurovacej sezóny zaplatila za drevo zhruba 518 eur a za plyn 582 eur. Ústredné vykurovanie stálo domácnosť 840 eur, kúrenie hnedým uhlím 926 eur.

Najdrahšie je stále vykurovanie elektrinou, domácnosť si musela počas uplynulej sezóny pripraviť necelých 1 500 eur. Počas aktuálnej sezóny by si podľa analytikov mala domácnosť, ktorá vykuruje svoje obydlie prostredníctvom dreva, pripraviť 490 eur.

Vykurovanie elektrinou vyjde najdrahšie

Vykurovanie zemným plynom by malo vyjsť slovenskú domácnosť podobne ako vlani na 582 eur, všetko však bude záležať od schválených cien za dodávky plynu regulačným úradom a výškou štátnych dotácií, ktoré sľubuje vláda.

Lacnejšie ako v uplynulej zimnej sezóne by malo byť ústredné vykurovanie (801 eur), o niečo drahšie by malo byť kúrenie uhlím (967 eur). Vykurovanie elektrinou nás stále vyjde najviac (1 500 eur).

„Otázka nákladovej efektívnosti je však v praxi oveľa zložitejšia a je ťažké ju zovšeobecniť. Využívanie všetkých druhov energie je špecifické a cena nie je vždy najdôležitejším kritériom pri výbere ideálneho zdroja vykurovania,” pripomína analytik XTB Marek Nemky.

Cena centrálneho vykurovania

Do kalkulácie totiž vchádzajú aj parametre ako obstarávacia cena kotlov a ich energetická účinnosť v kombinácii s opatreniami na obmedzenie únikov tepla. Najviac Slovákov (46 %) využíva na ohrev svojho obydlia energiu dodávanú teplárenskými spoločnosťami do bytových domov.

Druhým najčastejším spôsobom je vykurovanie pomocou plynu. Ide stále o pomerne lacný, a pritom užívateľsky nenáročný spôsob vykurovania. Drevo je až na treťom mieste. Cena centrálneho vykurovania závisí od suroviny, ktorú teplárne v danom meste používajú. Najväčšie mestá, ako Bratislava a Košice, využívajú prevažne plyn.

Stabilná fixná zložka platieb

Z výpočtu pri aktuálnych cenách a pri stabilnej fixnej zložke platieb vychádza, že v niektorých mestách by mohli podľa Nemkyho náklady na vykurovanie vzrásť o takmer 60 %, avšak reálne ceny budú regulátorom určené až neskôr v priebehu tohto roka.

„Najvýraznejšie by to mali pocítiť domácnosti v Bratislave, keďže v energetickom mixe centrálneho vykurovania tvorí zemný plyn až 80 %. Celkovo však podľa váženého priemeru podľa počtu obyvateľov v jednotlivých mestách v priemere ceny vzrastú o približne 25 %,“ konštatoval Nemky. Zmena dodávateľa energie môže zásadne zmeniť náklady, upozorňujú analytici.

„Na základe údajov z trhu sa zdá, že môže priniesť úspory vo výške desiatok percent,” dal Jiří Tyleček, hlavný analytik XTB CZ. Domácnosti majú podľa neho naďalej priestor pre zníženie spotreby.

Efekt na vykurovanie

V roku 2022 znížili domácnosti spotrebu plynu zhruba o 12 % a v roku 2023 o ďalších 4,5 %. Dôvodom však nebol tlak na ceny, ktorá bola zastropovaná, ale skôr teplejšie zimy.

„Zateplenie domácností môže mať výrazný efekt na vykurovanie domácností a znížiť spotrebu energií na polovicu. Výrazne pomáha taktiež zmena správania spotrebiteľov. Ušetriť môžu výhrevom domácností na nižšie teploty. Každý jeden stupeň dokáže usporiť približne 6 % zo spotreby energií,“ uzavrel Tyleček.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Nemky