Spoločnosti Eustream a Ukrtransgaz podpísali v pondelok memorandum o porozumení o možnom riešení prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu.
Nemožné sa stalo skutočnosťou. Spoločnosti Eustream a Ukrtransgaz podpísali v pondelok memorandum o porozumení o možnom riešení prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu. Už aj formálne tak potvrdili dohodu na projekte spätného chodu dodávok plynu z ostatného víkendu. Po vyše roku rôznych, často zavádzajúcich, informácií o tomto projekte tak môžu teraz spoločnosti začať reálne pracovať na projekte. Prvé kubíky plynu by mohla dostať Ukrajina z nášho územia už v tomto roku. Slovenský prepravca plynu, spoločnosť Eustream, už deklaroval, že sa bude snažiť všetky procesy urýchliť. „Verím, že všetky kroky, ktoré boli v memorande dohodnuté sa v krátkom čase aj naplnia,“ povedal po podpise memoranda premiér Robert Fico, ktorý sa spolu so šéfom Európskej komisie José Manuelom Barrosom zúčastnil na podpise memoranda. „Toto memorandum je aj o úsilí diverzifikovať dodávky plynu v Európe. Posilní sa bezpečnosť Európskej únie,“ povedal Barroso.
Víťazný vojanský variant
Ukrajina bude dostávať plyn zo Slovenska prostredníctvom nevyužívaného plynovodu, ktorý spája slovenské Vojany s ukrajinským Užhorodom. Ročne by sme mohli prostredníctvom tohto plynovodu dopraviť nášmu východnemu susedovi do 10 miliárd metrov kubických plynu. Eustream avizoval, že sa pozrie na to, či sa objem dodávok plynu nedá ešte zvýšiť. Práve plánovaný objem dodávok plynu sa málil ukrajinskej strane. Tá by chcela zo Slovenska až trojnásobne viac. Ukrajinci preto navrhovali, aby sme im dodávali plyn prostredníctvom štyroch plynovodov, cez ktoré v súčasnosti prúdi plyn z Ukrajiny na Slovensko. Navrhovali využiť na reverz voľnú kapacitu plynovodov. Slovensko však s ich návrhom nesúhlasilo, nakoľko by sme mohli porušiť zmluvné záväzky s tretími stranami, teda hlavne s Gazpromom.
Chce to miliónové investície
Do projektu reverzného chodu dodávok plynu bude potrebné investovať zhruba 20 miliónov eur. Zaplatí to zrejme pološtátna firma Eustream. „Projekt si vyžiada malé technické úpravy, ktoré bude realizovať spoločnosť Eustream. Pokiaľ ide o otázky týkajúce sa finančných záležitostí, ide o štandardnú operáciu dodávok plynu so všetkými platbami, so všetkým čo s tým súvisí,“ uviedol Fico. Európska únia nebude nad projektom držať ochrannú ruku. „Dohoda sa musí rešpektovať. Zatiaľ nás nikto o formálne záruky nežiadal,“ konštatoval Barroso.
Plyn môžu dostávať aj z Poľska a Maďarska
Ukrajina sa obáva, že jej Rusko zastaví dodávky plynu. Ukrajinci im totiž za neho neplatia. Nesúhlasí s novou cenou za plyn, ktorá je na úrovni 485 amerických dolárov. Od začiatku tohto mesiaca teda Rusi zvýšili Ukrajincom cenu plynu o 80 %. Rusi už deklarovali, že im Ukrajinci dlhujú vyše 13 miliárd dolárov.
Aj preto sa Ukrajinci obrátili okrem Slovenska aj na Maďarsko a Poľsko. Ako uviedla pre náš portál poľská spoločnosť GAZ-System, preprava plynu z Poľska na Ukrajinu začala cez prípojku Hermanowice v novembri 2012. Z Poľska môžu Ukrajinci dostať ročne 1,5 miliárd metrov kubických plynu. „Ročné objemy závisia od distribúcie plynu do poľskej siete a distribučných kapacít ukrajinskej siete,“ spresnila firma. Medzi Ukrajinou a Maďarskom sú dve jednosmerné prepojenia, jedno pre dodávky plynu v smere Ukrajina – Maďarsko a jedno pre dodávky z Maďarska na Ukrajinu. To druhé prepojenie je v prevádzke od marca 2013. „Maďarsko-ukrajinská prípojka ma kapacitu 6,1 miliárd metrov kubických ročne, ku ktorej majú užívatelia siete prístup podľa potreby,“ povedal hovorkyňa FGSZ Edina Lakatos.