ŠPECIÁL: Projekt novej atómky sa zamotáva. Bude bez Rusov?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice V1
Foto: Ilustračné, javys.sk

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť a Jadrová energetická spoločnosť Slovenska ukončili rokovania s ruskou firmou Rosatom o jeho vstupe do projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach koncom minulého roka.

Zdá sa, že ruská spoločnosť Rosatom sa nebude podieľať na projekte výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Aspoň tomu nasvedčuje súčasná situácia. Slovensko totiž už nerokuje s ruským investorom o jeho vstupe do Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), ktorá má na starosti realizáciu tohto projektu. Rusi mali nahradiť vo firme JESS českú energetickú skupinu ČEZ, ktorá v nej ovláda 49-percentný podiel. Zvyšok akcií v JESS drží Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) ovládaná štátom. „Spoločnosti JAVYS a JESS rokovania so spoločnosťou Rosatom v súvislosti s účasťou v projekte budovania nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach koncom minulého roka ukončili,“ povedala pre portál venergetike.sk hovorkyňa štátnej akciovej spoločnosti JAVYS Agáta Staneková. Či ešte plánujú obnoviť rokovania s ruskou firmou sme sa od hovorkyne nedozvedeli. Taktiež nám neodpovedala na otázky, či je v hre nový zahraničný investor.

Chceli prísť s novou ponukou

Rokovania s ruským Rosatomom skrachovali zrejme na podmienke štátnych garancií výkupných cien elektriny vyrobenej v novej jadrovej elektrárni. To bola jedna z pôvodných podmienok spoločnosti Rosatom pre vstup do projektu. To si však súčasné vedenie ministerstva hospodárstva nevedelo predstaviť. Na jeseň minulého roka ruský Rosatom však avizoval, že do konca roka 2013 príde s novou ponukou. Doteraz sa tak vraj nestalo. Koncom novembra minulého roka ruský investor na medzinárodnej energetickej konferencii prostredníctvom Denisy Volekovej, riaditeľky pobočky spoločnosti Rusatom Overseas, dcérskej spoločnosti Rosatomu, potvrdil záujem o bohunický projekt. Podľa jej prezentácie by si Rusi vedeli predstaviť, že s výstavbou nového jadrového bloku by sa mohlo začať v roku 2021. Jasno mali aj vo výkone novej jadrovej elektrárne na úrovni 1 200 megawattov. Podľa ich analýzy by počas výstavby elektrárne našlo prácu 6 200 ľudí, počas jej samotnej prevádzky zhruba 500 pracovníkov. Rosatom tiež vypočítal, že počas výstavby by domáci dodávatelia zarobili od 1,2 mld. až do 3 mld. eur, asi 30 % z hodnoty projektu. Štátna kasa by si podľa nich prilepšila o 470 mil. eur. Spoločnosť Rosatom v stredu na otázky portálu vEnergetike.sk ohľadom jej aktuálneho postoja k projektu neodpovedala.

NAJDÔLEŽITEJŠIE MÍĽNIKY PROJEKTU:

december 2008 – vláda SR schválila uznesenie: Nový jadrový zdroj v lokalite Jaslovské Bohunice

máj 2009 – zástupcovia spoločností JAVYS a ČEZ podpísali akcionársku zmluvu o založení spoločného podniku JESS

august 2010 – boli oslovení všetci potenciálni dodávatelia hlavného kontraktu

júl 2012 – bola vypracovaná Štúdia realizovateľnosti, ktorá posudzuje kľúčové aspekty projektu nového jadrového zdroja

január 2013 – spoločnosti JESS, JAVYS, ČEZ, ČEZ Bohunice a Rosatom podpísali Memorandum o porozumení.

september 2013 – bola podpísaná zmluva so spoločnosťou AMEC, čím sa začal proces EIA – posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Zdroj: JESS

Rusov nám možno ukradli susedia

Ruská spoločnosť Rosatom možno dala pred slovenským projektom prednosť projektu v Maďarsku. Začiatkom tohto roka totiž ruský prezident Vladimír Putin a maďarský premiér Viktor Orbán podpísali dohodu o rozšírení jedinej maďarskej jadrovej elektrárne Paks. Podľa šéfa Rosatomu Sergeja Kirijenka je Moskva pripravená požičať Maďarsku sumu až do 10 mld. eur na konštrukciu dvoch nových blokov elektrárne. Pôžička od Ruska na obdobie 30 rokov by podľa člena Orbánovho vládneho kabinetu Jánosa Lázára mala pokryť 80 % nákladov. Teória, že ruský investor nemá záujem o výstavbu jadrovej elektrárne v Bohuniciach, lebo sa už dohodla na podobnom projekte s našim južným susedom, však pokrivkáva na údajoch zverejnených vo výročnej správe Rosatomu. Podľa nich plánuje ruská firma v zahraničí do roku 2030 postaviť a uviesť do prevádzky 30 jadrových elektrární.

Príde nový jadrový hráč?

V súčasnosti nie je vylúčené, že sa pripravuje pôda pre rokovania s novým strategickým investorom. Aj keď, ako je vyššie spomínané, na túto alternatívu firma JAVYS prostredníctvom svojej hovorkyne nechcela reagovať. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský však v decembrovom rozhovore pre náš portál príchod nového investora nevylúčil. „Nemôžeme vylúčiť nič. Prebieha množstvo neformálnych stretnutí napríklad na úrovni veľvyslancov, ktorí sa pýtajú na to a priamo nepriamo naznačujú, že by mohli mať záujem. Ale nebudem radšej nikoho menovať,“ povedal koncom roka Malatinský. Tomu, že by do projektu mohol vstúpiť aj iný ako ruský investor nahráva aj ďalší fakt. O spolupráci v jadrovej energetike totiž hovorili na októbrovom stretnutí premiér Robert Fico s prezidentom Francúzska Françoisom Hollandom. „Slovensko bude vyraďovať reaktory, bude potrebovať aj výstavbu nových blokov a musí skladovať jadrový odpad, tu sú možnosti spolupráce,“ povedal po stretnutí Hollande.

Česi sa rozhodli odstúpiť

Za strategického partnera pri výstavbe novej jadrovej elektrárne si vybrala spoločnosť ČEZ ešte prvá vláda Roberta Fica na základe prieskumu trhu, ktorý vykonalo Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením vtedajšieho ministra Ľubomíra Jahnátka. Česi však v januári minulého roka spolu so spoločnosťami JAVYS a Rosatom podpísali memorandum, ktoré tretej strane vytvára podmienky pre poskytnutie potrebných informácií o aktuálnom stave prípravy projektu nového jadrového zdroja v oblasti Jaslovských Bohuníc, na základe ktorých si prípadný partner ujasní, či má o účasť v tomto projekte záujem. Český investor zrejme chce vystúpiť z projektu kvôli finančným otázkam, keďže vo svojej krajine pripravuje rozšírenie jadrovej elektrárne Temelín.

FAKTY O JADROVÝCH ELEKTRÁRŇACH:

– na celom svete je v prevádzke celkovo 434 jadrových reaktorov v elektrárňach, vo výstavbe je ďalších 70 reaktorov.

celková inštalovaná kapacita v jadrových elektrárňach vo svete dosiahla takmer 375 tis. megawattov. Reaktory vo výstavbe majú inštalovanú kapacitu takmer 75 tis. megawattov.

na Slovensku sú momentálne v prevádzke 4 jadrové reaktory s inštalovanou kapacitou 1950 megawattov.

Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším podielom výroby elektriny z jadra, ktorý je viac ako polovičný. Pred nami je iba Francúzsko, ktoré z jadrových zdrojov vyrába zhruba tri štvrtiny elektriny.

Zdroj: world-nuclear.org, SE

Na projekte sa stále pracuje

Spoločnosť JESS stále avizuje, že na projekte sa intenzívne pracuje. Pokračujú prípravné práce. V septembri minulého roka sa začali prvé práce súvisiace s procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie, ktoré by mali byť ukončené do polovice roka 2016. V uplynulých mesiacoch tiež spoločnosť dopracovala štúdiu seizmicity a geologických pomerov, ktorá potvrdila realizovateľnosť projektu v danom území z pohľadu prírodných špecifík danej oblasti. Do roku 2016 počíta spoločnosť JESS s prípravou infraštruktúry, ako aj s činnosťami súvisiacimi s pripojením do prenosovej sústavy SR.

Projekt za miliardy

Podľa štúdie realizovateľnosti je reálne uvedenie novej jadrovej elektrárne do skúšobnej prevádzky po roku 2025. Nová jadrová elektráreň, ktorá by mala vyrásť na mieste odstavovanej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, môže mať výkon až 2 400 megawattov. V rámci štúdie realizovateľnosti bolo analyzovaných šesť projektov tlakovodných elektrární od dodávateľov Areva, Atmea, konzorcium MIR 1200, Korea Electric Power Corporation, Mitsubishi a Westinghouse. Štúdia taktiež ukázala, že najvýhodnejší model zabezpečenia hlavného kontraktu je dodávka na kľúč, zahŕňajúca všetky dodávky a služby spojené s výstavbou a uvedením do prevádzky. Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň stáť od 4 mld. eur do 6 mld. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie JAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosťJESS Jadrová energetická spoločnosť Slovenska