Východoslovenskí energetici odhadujú, že nárast koncovej ceny plynu by mohol byť v rozsahu od 6 do 8 %. Elektrina by mohla zdražieť o 10 %.
Počas týchto dní dodávatelia energií podávajú na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) svoje cenové návrhy pre budúcoročné ceny energií. Koncom novembra či začiatkom decembra by sa mali slovenské domácnosti a malé podniky dozvedieť, koľko budú vo svojich faktúrach platiť za elektrinu a plyn. Najväčší dodávatelia energií sa zhodujú, že odberatelia by sa mali pripraviť na zvyšovanie cien elektriny ako aj plynu. Podľa nich je na čase, aby sa zákazníci zamerali na úsporné opatrenia, naučili sa správne s energiami zaobchádzať.
Rozhodne ÚRSO
Najväčší dodávatelia energií zatiaľ nechcú príliš komentovať, o koľko by mohli energie zdražieť. „Už dnes vieme povedať, že cena elektriny bude vyššia, a to kvôli nárastu cien elektriny ako komodity na energetickej burze,“ povedala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky (SSE) Michaela Krivá. Všetko však bude záležať od rozhodnutia regulátora. „Pri konečnom stanovení ceny rešpektujeme rozhodnutie regulátora, preto je ešte predčasné dnes komentovať finálny dopad nárastu cien komodít na trhoch na zákazníka,“ dodala hovorkyňa ZSE Energia Michaela Dobošová. „Výška koncovej ceny bude závisieť od vývoja ďalších zložiek ceny, ktoré ju tvoria, a samozrejme od rozhodnutia ÚRSO,“ dodal konateľ spoločnosti innogy Slovensko a obchodný riaditeľ Východoslovenskej energetiky Miroslav Kulla. Východoslovenskí energetici však predsa len odhadujú, že nárast koncovej ceny plynu by mohol byť v rozsahu od 6 do 8 %. Teda domácnosti môžu očakávať nárast výdavkov na plyn od 3 do 6 eur mesačne. Elektrina by mohla zdražieť o 10 %.
Za všetko môže trh
Energetici sa zhodujú, že ceny elektriny a plynu na Slovensku ovplyvňuje globálny vývoj týchto komodít na európskych energetických trhoch. V tomto roku zaznamenali elektrina aj plyn výrazný nárast cien. „ÚRSO pri určení cien za dodávku plynu na rok 2017, ktoré sa na rok 2018 nemenili, vychádzal z priemernej ceny plynu na burze, ktorá je dnes vyššia o takmer 20 %. Ak porovnáme aktuálne ceny plynu, teda nie priemerné, na energetickom trhu s cenami, z ktorých ÚRSO vychádzal pri určovaní cien za dodávku plynu na rok 2017, potom je nárast viac ako 50 %. Vzhľadom na tieto skutočnosti je tlak na úpravu regulovaných cien za dodávku plynu na Slovensku veľmi silný,“ spresnil hovorca Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Ondrej Šebesta.
Veľkoobchodná cena elektriny tvorí približne 30 až 40 percent z celkovej ceny elektriny. Okrem toho ju tvoria napríklad distribučné tarify, odvod do jadrového fondu, tarifa za prevádzkovanie systému. V tomto roku je očakávaný nárast veľkoobchodných cien elektriny až o 30 percent. „Cena elektriny na burze v poslednom období rastie, čo predznamenáva medziročné zvýšenie ceny aj pre koncových zákazníkov. Pre regulované segmenty v elektrine je smerodajný vývoj cien za obdobie prvej polovice roka, preto vysoké ceny na burzách, ktoré sú aktuálne v týchto dňoch, nebudú mať priamy dopad na nastavenie regulovaných cien pre rok 2019,“ doplnila Dobošová.
Za účelom stanovenia maximálnych regulovaných cien za dodávku plynu sa zohľadňuje vývoj ceny plynu na burze za posledných 12 mesiacov predchádzajúcich mesiacu, kedy sa začne cenové konanie na najbližšie regulované obdobie. „Ceny plynu dosiahli niekoľkoročné maximá,“ upozornila Dobošová. Komodita tvorí zhruba 50 % z koncovej ceny plynu.
Emisné povolenky a veľký dopyt po plyne
Za zvyšovaním cien elektriny a plynu na burzách vidia energetici viacero dôvodov. Jedným z dôvodov pri raste cien elektriny je zhruba trojnásobný nárast ceny povoleniek na emisie. Za týmto nárastom je rozhodnutie úradníkov Európskej komisie stiahnuť istý objem povoleniek z trhu. „Ide o takzvanú zásuvkovú metódu, čo v praxi znamená, že povolenky na CO2 sa dajú do zásuvky a neskôr sa rozhodne, čo s nimi. Cena elektriny je naviazaná tiež na cenu uhlia, na cenu ropy a na ďalšie komodity,“ vysvetlila Dobošová.
Za nárastom veľkoobchodných cien plynu podľa západoslovenských energetikov možno hľadať extrémne chladné počasie na prelome februára a marca tohto roku, čo spôsobilo vyčerpanie zásobníkov plynu, nárast cien ropy na svetových trhoch, a vysoký dopyt po plyne zo strany plynových elektrární. „Dlhotrvajúce suché a teplé dni spôsobovali znižovanie výkonov jadrových blokov pre nedostatok chladiacej vody a tento výkon bol nahradzovaný výrobou na konvenčných zdrojoch. Toto udržalo ceny plynu na vysokých úrovniach,“ dodala Krivá zo SSE. Podľa nej je tiež potrebné podotknúť, že tak ako pri plyne aj pri cenách uhlia, nastala podobná situácia, keď letný teplotný extrém nedovoľoval plnú výrobu jadrových blokov a bolo nutné ju nahradzovať konvenčnými zdrojmi, s vysokým dopytom po uhlí a teda zvyšovaním jeho ceny, čo v konečnom dôsledku, spolu s cenami povoleniek ovplyvňovalo aj ceny elektriny.
Treba šetriť
Slovenské domácnosti a malé podniky nevedia ovplyvniť vývoj na svetových trhoch s komoditami. Musia tak v určitých obdobiach rátať aj so zvyšovaním cien energií. Odberatelia však môžu ovplyvniť svoju spotrebu energií, a tým znížiť účty za elektrinu či plyn. „Zákazníkom z radov domácností odporúčame venovať sa energetickej efektívnosti. Niekoľko jednoduchých zmien môže mať na šetrenie a znižovanie spotreby oveľa väčší dopad ako cena energií. Pritom nejde o obmedzovanie sa, vypínanie kúrenia a podobne. Spotrebu energie možno znižovať vhodnými opatreniami, ktoré im bezplatne vypracuje innogy Expert,“ uviedol Kulla.
Zónová regulácia vykurovania
Východoslovenskí energetici pred blížiacou sa vykurovacou sezónou odporúčajú domácnostiam napríklad svoj produkt Zónová regulácia vykurovania. Ak domácnosť žije vo viacizbovom byte alebo v rodinnom dome, najúspornejším a najkomfortnejším riešením je vytvorenie zónovej regulácie s časovým programom. „So zónovou reguláciou si môžete vytvoriť zóny podlahového vykurovania a ovládať radiátory tak, ako uznáte za vhodné. Prehľad o stave vykurovania máte navyše vždy poruke v mobile. Ovládaním vykurovacieho systému samostatne v každej izbe ušetríte peniaze za energie,“ dodal Kulla.
Úspora na fixných poplatkoch
Západoslovenskí energetici upozorňujú na možnosť usporiť na fixných poplatkoch. Väčšina podnikateľov a organizácií má totiž dnes už nainštalované inteligentné merače, smartmetre, ktoré umožňujú priebežne sledovať spotrebu a tiež optimalizovať náklady. Na základe týchto údajov sa dá, napríklad, správne nastaviť maximálna rezervovaná kapacita. Podnikatelia teda môžu na základe dát z priebehového merania a následných opatrení ušetriť často významné percento nákladov na energie.
„Väčšina predovšetkým menších firiem sa v tejto téme detailne neorientuje, keďže ide o zložitú problematiku. Zákazník by sa mal pozrieť na históriu meraní zo smartmetra, s ktorým mu vie pomôcť jeho dodávateľ energií, prípadne by mal zvážiť energetický audit, ktorý môže priniesť reálne úspory. Ten môže zákazníkom vyhodnotiť spotrebu nielen elektriny, ale aj plynu, tepla, vody a dodávateľ môže navrhnúť komplexné energetické opatrenia spolu s prepočtom ich ekonomickej návratnosti a prioritizáciou investícií,“ konštatovala Dobošová.
Dodržia sľuby
Najväčší slovenskí plynári z SPP sľubujú svojim zákazníkom, že tak ako v predchádzajúcom období budú garantovať, že ich cena elektriny bude aj v budúcom roku nižšia ako ceny tradičných dodávateľov. Sľúbenú zľavu na energie chcú dodržať aj Východoslovenská energetika ako aj ZSE Energia. „Neustále sa snaží prinášať svojim zákazníkom atraktívne cenové ponuky. Už niekoľko rokov máme takto nastavenú ponuku na plyn hlavne pre domácnosti. Tento rok svojim zákazníkom garantujeme zľavu až do výšky -16 % v porovnaní s cenníkom historicky tradičného obchodníka s plynom na Slovensku. Našou snahou je udržať tieto ceny pre existujúcich aj nových zákazníkov aj v roku 2019. Konkrétne percentuálne zvýhodnenie však budeme vedieť až po zverejnení cien pre rok 2019,“ uzavrela Krivá.