Spotreba elektriny na Slovensku stále zaostáva za minulým rokom. Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) zaznamenala v prvej polovici júna medziročný pokles hrubej koncovej spotreby elektriny o takmer desať percent.
Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák, najväčší prepad spotreby elektriny zaznamenal slovenský prevádzkovateľ elektrizačnej prenosovej siete počas vrcholu koronakrízy, teda v mesiacoch apríl a máj. Počas týchto mesiacov sa na Slovensku spotrebovalo medziročne menej elektriny o zhruba 12 %.
Spotreba klesla aj začiatkom roka
„Už počas mesiacov január a február 2020 bol zaznamenaný pokles hrubej koncovej spotreby elektriny v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019, a to približne o 2,2 %, čo mohlo byť čiastočne zapríčinené aj mierne vyššou priemernou teplotou,“ podotkol Deák. V priebehu mesiaca marec sa už prejavili opatrenia súvisiace s koronavírusom, pričom hrubá spotreba elektriny v priemere medziročne poklesla o 3,8 %.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Prenos elektriny je a bol aj počas koronakrízy bezproblémový. „Čelíme problémom vyvolaným aktuálnou situáciou, ale riešime ich tak, aby naši partneri nepocítili obmedzenia,“ povedal Deák.
Jedným z problémov, ktorý trápi aj kolegov z okolitých prenosových sústav, je podľa neho dodržiavanie limitov pre sledované parametre prenosu elektriny. V situácii, keď výrazne poklesla spotreba elektriny v celej prepojenej sústave, v dôsledku čoho klesá aj prenos elektriny, sa totiž výraznejšie prejavujú problémy s jalovými tokmi. Takáto situácia sa zvykne vyskytovať v letnom období.
Boj s jalovými tokmi
Spoločnosť SEPS je pripravená aj na pesimistické scenáre vývoja ukazovateľov, najmä koncovej spotreby.
„Aktuálne sme však svedkami veľmi výrazného poklesu spotreby, ktorý sa vymyká krízovým modelom. Menej zaťažené vedenia generujú väčší nabíjací výkon a nastávajú situácie, keď napriek využitiu všetkých kompenzačných prostriedkov máme problémy s výskytom vysokého napätia v dôsledku nižších tokov činného výkonu a tento efekt je spojený so zvýšenými tokmi jalového výkonu. Z tohto dôvodu je potrebné v maximálnej možnej miere využívať kompenzačné prostriedky, ktoré máme k dispozícii,“ vysvetlil Deák.
Slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy vyvíja podľa Deáka všetky kroky k ďalším možnostiam riešenia tohto problému a o situácii informujeme partnerov v rámci prepojenej európskej sústavy, na ktorých môže mať takáto situácia dopad. „Môžeme ale konštatovať, že situácia je napriek problémom zvládnutá bez toho, aby odberatelia elektriny pocítili obmedzenie,“ uzavrel Deák.