Slovensko počas uplynulej zimnej vykurovacej sezóny (október – marec) zaznamenalo o takmer jedno percento vyššiu spotrebu plynu oproti predchádzajúcej zimnej sezóne.
Stalo sa tak aj napriek tomu, že priemerná teplota bola v tejto vykurovacej sezóne vyššia o takmer 1,7 stupňa v porovnaní s päťročným priemerom. Vyplýva z informácii spoločnosti SPP – distribúcia.
Priemyselní odberatelia
Ako informoval Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ), pod mierny nárast spotreby plynu sa podpísali najmä priemyselní odberatelia.
SPP otvára zákaznícke centrum v Žiline, klienti v ňom nájdu rýchlu odbornú pomoc
Ich spotreba počas tejto zimnej sezóny narástla o viac ako 6 percent oproti minulému roku. Stále však zaostáva za štandardnou úrovňou z predchádzajúcich období. Oproti päťročnému priemeru bola celková spotreba nižšia o takmer 13 %.
Cenovo najdostupnejší zdroj tepla
Zemný plyn si ako cenovo najdostupnejší nízkoemisný zdroj tepla aj naďalej udržiava rozhodujúci podiel na individuálnom vykurovaní domácností v rodinných domoch, a to v podiele viac ako 60 %.
Azerbajdžan bude na Slovensko dodávať plyn cez Ukrajinu, Fico a Alijev sa dohodli na energetickej spolupráci (video)
Podľa odhadov výrobcov a dodávateľov vykurovacej techniky, vlani sa na Slovensku predalo viac než 31-tisíc nízkoemisných plynových kondenzačných kotlov, čo predstavuje mierny pokles oproti roku 2022 (35-tisíc).
Vysoký dopyt po plynových kotloch
Zo strany vlastníkov existujúcich domov pretrváva vysoký dopyt po plynových kotloch.
Slovensko podľa Fica potrebuje cenovú stabilitu v oblasti energií (video)
„Zemný plyn si drží stále vysoký podiel a obľubu medzi obyvateľstvom kvôli vyváženému mixu nákladovej efektívnosti, komfortu a nízkoemisnému profilu, ktorý má priaznivý vplyv na zlepšovanie kvality ovzdušia. V dlhodobejšom horizonte je pritom slovenská plynárenská infraštruktúra pomerne jednoducho prispôsobiteľná na dopravu obnoviteľných plynov,“ upozornil prezident SPNZ Rastislav Ňukovič.
Naplnenie podzemných zásobníkov
Slovensko ukončilo zimnú sezónu s nadštandardnou úrovňou naplnenia podzemných zásobníkov zemného plynu. V súčasnosti máme uskladnený plyn na viac ako 70 % kapacity.
Európska únia je nútená sa pripraviť na možné náhle zastavenie dodávok ruského plynu
„To naznačuje, že opäť môžeme čakať rýchle naplnenie podzemných zásobníkov na 90 % kapacity ako to od členských štátov vyžaduje Európska komisia. Slovensko má výhodu v tom, že celkový objem zásobníkov zodpovedá až 70 % našej ročnej spotreby. Z tohto hľadiska nemusíme mať žiadne obavy z budúcej zimnej sezóny,“ konštatoval Ňukovič.