Slovenský plynárenský priemysel (SPP) má do konca tohto týždňa previesť na svojich súkromných akcionárov 384 mil. eur, uviedol na pondelkovom tlačovom brífingu nezaradený opozičný poslanec Daniel Lipšic. Podľa jeho tvrdení má ísť formálne o pôžičku pre SGH, teda dcéru Energetického a průmyslového holdingu (EPH), od ktorej štát podiel v materskej spoločnosti SPP preberá.
Pôžičku mal schváliť minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smeru) v čase, keď vláda Roberta Fica čelila odvolávaniu. Vláda však za pôžičku údajne nežiada žiadnu zábezpeku, súkromný akcionár dokonca najbližších sedem rokov štátu nebude splácať ani cent. „Ficova vláda teraz schválila pôžičku z pološtátneho SPP pre súkromné SGH vo výške 384 mil. eur bez toho, aby žiadala nejakú formu zábezpeky. To je v bankovom sektore nepredstaviteľné,“ vyhlásil Lipšic.
„Do takého biznisu môže ísť len Ficova vláda, toto má byť podľa premiéra verejný záujem, toto má byť výhodné pre štát?,“ pýta sa Lipšic. Jediným majetkom SGH má byť 49-percentný podiel v matke SPP. Na ten si už SGH malo zobrať úver na kúpu SPP. Lipšic preto tvrdí, že EPH spláca kúpu SPP z peňazí SPP. „To je privatizácia ako za čias Vladimíra Mečiara,“ skonštatoval a vyzval premiéra Fica, aby transakciu zastavil.
Lipšic podľa rezortu hospodárstva nepozná problematiku, klame a zavádza verejnosť, čím upútava na seba pozornosť. „Celá transakcia má niekoľko strán odborného odôvodnenia a je v materiáli, ktorý schválila vláda. Všetky mechanizmy v materiáli sú odporúčané na základe renomovaných ekonómov a poradcov v rámci celej transakcie,“ povedal hovorca ministra hospodárstva SR Stanislav Jurikovič.
EPH túto transakciu označilo za štandardne zaužívanú metódu predplatby dividend, tzv. upstream loan. „Historicky, dcérske spoločnosti distribuovali peňažné prostriedky do SPP, ktoré potom následne tieto prostriedky distribuovali paritne obom akcionárom formou dividend,“ uviedol riaditeľ marketingu a komunikácie EPH Daniel Častvaj. Vzhľadom na to, že tento rok už tento postup nebude možný, keďže štát sa rozhodol nadobudnúť 100 % v SPP, bolo dohodnuté, že distribúcia prostriedkov sa vykoná prostredníctvom spoločnosti SPP Infrastructure, čiže spoločnosti, ktorá bude vlastniť všetky infraštruktúrne aktíva a na ktorých sa bude SGH podieľať priamo 49 % a štát, prostredníctvom SPP, 51%.
„Keďže SPP Infrastructure, ktorá bude distribuovať finančné prostriedky do SPP aj SGH je úplne novou spoločnosťou, ktorá v tomto roku nedisponuje dostatočným dividendovým titulom, zvolila sa preto metóda upstream loan, na základe ktorej budú prostriedky najskôr vyplácané formou úveru a následne započítané proti dividendám z SPP Infrastructure, a ktoré budú poskytnuté SPP (ako spoločnosti 100% vlastnenej štátom) a SGH paritne podľa výšky ich podielu,“ uviedol Častvaj. Ak by sa nenašla táto alternatíva, bolo by takmer nemožné tento rok vyplatiť v požadovanej výške finančné prostriedky obom akcionárom, pri ktorom by nebol jeden z nich diskriminovaný. Štát tohto roku očakáva vyplatenie 400 mil. eur, uzavrel Častvaj.
Ficovo SPP podľa Lipšica ponúka najdrahší plyn na trhu. Vychádzal pritom z cenových ponúk alternatívnych dodávateľov plynu. „Premiér Fico pri obhajovaní kauzy SPP stále hovorí, že mu ide o ceny plynu. Robert Fico negarantuje najlacnejší, ale najdrahší plyn,“ vyhlásil Lipšic.
Na Slovensku momentálne okrem SPP pôsobí aj 15 ďalších alternatívnych dodávateľov plynu, podľa Lipšica niektorí z nich garantujú, že budú ponúkať ceny lacnejšie ako SPP ešte minimálne dva roky. „Pre priemernú domácnosť kúriacu plynom v staršom rodinnom dome predstavuje cenový rozdiel medzi SPP a lacnejšími dodávateľmi až 72 eur za rok,“ povedal Lipšic.
Podľa exministra hospodárstva Juraja Miškova sú preto garanciou nízkych cien plynu práve alternatívni dodávatelia, konkurenciu na trhu s plynom zaviedla pritom ešte vláda Ivety Radičovej. „Práve títo alternatívni dodávatelia plynu sú garanciou nízkych cien, vďaka liberálnej politike si dnes ľudia môžu na Slovensku vybrať nižšie ceny plynu ako od Ficovho SPP,“ skonštatoval. „Robert Fico klame, keď hovorí, že garantuje cez SPP najlacnejší plyn,“ uzavrel Miškov.
Keď sa liberalizoval trh, vzniklo podľa Jurikoviča viacero dodávateľov plynu. Títo noví dodávatelia plynu si podľa neho vyrokovali niektoré podmienky tak, aby mohli konkurenčne prebiť SPP. „Nevidíme do nákladových štruktúr týchto firiem, toto je problematika Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. SPP nezvýši cenu plynu a je tu garancia zo strany štátu nezvyšovať ceny plynu, a tak je možné, že v budúcnosti toto môže mať vplyv na konkurenciu,“ dodal Jurikovič.