Náklady na obstaranie energií predstavujú významnú časť verejných výdavkov v energetike. Ako informovali vládni analytici z Útvaru hodnoty za peniaze, v roku 2021 dali štát a samosprávy na energie 414 mil. eur.
Príklady dobrej praxe
Počas energetickej krízy tieto náklady výrazne narástli a v roku 2023 už presiahli miliardu eur. Cestou k minimálne 20-miliónovej úspore je podľa štátnych analytikov centralizácia nákupov a obstarávanie vo väčších balíkoch.
Vo verejnom sektore sú už príklady dobrej praxe. „Zbor väzenskej a justičnej stráže obstaráva energie spoločne pre všetky väznice a Ministerstvo spravodlivosti SR energie pre súdy. Podľa medializovaných informácií sa do spoločných obstarávaní elektriny a plynu zapojilo už viacero miest,“ uviedli analytici na sociálnej sieti.
Zastavením tranzitu plynu prídeme o stovky miliónov eur. Nárast cien nebude iba problémom Slovenska, tvrdí Saková
V zahraničí sa podľa nich možno inšpirovať existenciou štátnych organizácií, ktoré nakupujú energiu pre verejný sektor a vďaka väčším objemom vyjednávajú od dodávateľov lepšie ceny. V Portugalsku túto činnosť vykonáva agentúra eSPap, ktorá v prvom roku fungovania ušetrila 9,7 % nákladov na silovú elektrinu a 21,1 % nákladov na plyn.
Analyzovali stovku zmlúv
Ako upozornili analytici, výslednú cenu však neovplyvňuje iba množstvo obstarávanej energie. „Analyzovali sme vyše stovku zmlúv, vrátane dvanástich centrálnych obstarávaní. Jednotkové ceny sa líšili aj pri tendroch s požiadavkou na podobný objem energie,“ dodali analytici, podľa ktorých sa obstarávania dajú vylepšiť viacerými opatreniami. Kľúčové je podporovať konkurenciu a dosiahnuť zapojenie viacerých dodávateľov.
Saková: Ruský plyn sa po zastavení tranzitu cez Ukrajinu dováža do Európy inými trasami a my platíme viac - ROZHOVOR
„Medzi naše návrhy patrí napríklad stanovenie jednoznačného množstva objemu a zmluvnej doby, stanovenie ceny bez distribučných poplatkov či podpisovanie zmlúv, ktoré neumožňujú bezdôvodné jednostranné vypovedanie,“ uzavreli analytici.