Štát by si mohol počas nasledujúcich troch rokov prilepšiť o 450 mil. eur. Predpokladom tohto mimoriadneho príjmu do štátnej kasy je vytvorenie agentúry, ktorá prevezme správu núdzových zásob ropy a ropných výrobkov. Po vzniku bude musieť totiž agentúra za spomínanú sumu odkúpiť od Správy štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR) zhruba 520 tisíc metrov kubických núdzových zásob ropy a približne 340 tisíc metrov kubických ropných výrobkov. SŠHR už vypracovala koncepciu vzniku agentúry.
Agentúru pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov SR založia podľa koncepcie spolu so štátom súkromné firmy podnikajúce na ropnom trhu, ktoré na Slovensku disponujú skladovacími kapacitami v dostatočnom rozsahu. Súkromný sektor bude mať v agentúre 30-percentný podiel. Štát si ponechá v agentúre, ktorá bude akciovou spoločnosťou, zvyšný 70-percentný podiel. Štát bude majoritný podiel v agentúre vlastniť prostredníctvom spoločného podniku, ktorý založia SŠHR a firma Transpterol.
„Cieľom agentúry bude obstarávanie, udržiavanie a obmeňovanie ropy a ropných produktov na účely plnenia požiadaviek vyplývajúcich z európskych smerníc,“ uvádza sa v koncepcii. Agentúra bude vlastniť núdzové zásoby v rozsahu požadovanom podľa európskej smernice, to jest v rozsahu zodpovedajúcom 90 dňom priemerného denného čistého dovozu alebo 61 dňom priemernej dennej domácej spotreby. Podľa toho, ktorá z týchto hodnôt je vyššia. V najbližšom období by mala vzniknúť riadiaca komisia, ktorá bude zodpovedná za vznik agentúry. Pre jej vznik bude taktiež potrebné novelizovať viacero zákonov.
Vytvorenie takejto agentúry má podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH) viacero výhod pre štát. „Model „odvetvovo-verejnej“ agentúry nemá nároky na verejné finančné zdroje. Model nedeformuje trh, zachováva istotu pre krajinu, keďže vykazované núdzové zásoby sú aj skutočne skladované a pripravené pre použitie,“ uviedol rezort hospodárstva. Agentúra, ktorej vznik víta aj slovenská rafinéria Slovnaft, spravuje núdzové zásoby ropy napríklad aj v Nemecku či v Maďarsku.