Ani v tomto roku tepláreň vo Zvolene neočakáva kladný hospodársky výsledok. Plánovaná je strata vo výške 2,8 milióna eur.
Štátom ovládanej Zvolenskej teplárenskej sa ani v minulom roku nepodarilo dostať do čiernych čísiel. Kým v roku 2016 evidovala jedna z najväčších teplární na Slovensku stratu jeden milión eur, za minulý rok predpokladá podnik stranu na úrovni 1,8 milióna eur. Tržby spoločnosti by mali byť za vlaňajšok v objeme 21,8 milióna eur.
Zrýchlené odpisovanie
Ako uviedol pre agentúru SITA Dušan Lacko zo Zvolenskej teplárenskej, minuloročné hospodárenie spoločnosti ovplyvnili najmä výrazne studenšia zima v januári, rekonštrukcia hradidla malej vodnej elektrárne Slatina, ako aj zrýchlené odpisovanie majetku výrobných zariadení, ktoré nebudú ďalej využívané po ekologizácii a uvedení do prevádzky nových výrobných zariadení.
Ani v tomto roku tepláreň vo Zvolene neočakáva kladný hospodársky výsledok. Plánované sú tržby na úrovni 21 miliónov eur, náklady v objeme 23,8 milióna eur a strata vo výške 2,8 milióna eur. „V ďalších rokoch očakávame náročnejšie trhové prostredie. Legislatívne zmeny v oblasti daní, podpory výroby elektriny, environmentu a taktiež rozhodnutia ÚRSO zvyšujú náklady spoločnosti a znižujú jej výnosy. Taktiež sa budeme musieť vysporiadať s realizáciou náročných investičných projektov, a to ekologizáciou zdroja a prestavbou tepelných rozvodov – parovodu na horúcovod,“ dodal Lacko.
Príprava nových investícií
V minulom roku Zvolenská teplárenská vykonala opakovanú certifikáciu poskytovania podporných služieb pre elektrizačnú sústavu. „To umožní dosahovať výnosy súvisiace s výrobou elektriny aj v ďalšom období,“ doplnil Lacko. Investície väčšieho významu vlani tepláreň nerealizovala. „V celom roku 2017 prebiehala a roku 2018 bude finišovať príprava a začne realizácia nových významných investícií ako ekologizácia zdroja, rekonštrukcia výrobného zariadenia a prestavba tepelných rozvodov,“ spresnil Lacko.
Ku koncu vlaňajška tepláreň zamestnávala 136 pracovníkov. „V tomto roku sa nepredpokladá významnejšia zmena počtu zamestnancov. Predpokladá sa optimalizácia procesov a interných výkonov, k znižovaniu počtu zamestnancov bude dochádzať iba prirodzenými úbytkami, ako je odchod do dôchodku a fluktuáciou zamestnancov,“ uzavrel Lacko.