Štátni plynári férovú hospodársku súťaž nekazili, na trhu predaja LNG nedochádzalo k praktike predátorských cien

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
EKONOMIKA: Prvá čerpacia stanica CNG/LNG v Trnave
Stojan na tankovanie LNG pre všetky druhy nákladných vozidiel počas slávnostného otvorenia prvej vysokokapacitnej čerpacej stanice na skvapalnený zemný plyn - liquefied petroleum gas (LNG) a stlačený zemný plyn - Compressed Natural Gas (CNG). Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran
Tento článok pre vás načítala AI.

Štátni plynári zo Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) nezneužívali svoje dominantné postavenie na trhu. Férovú hospodársku súťaž mali kaziť prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti SPP CNG.

Zneužívanie dominantného postavenia

Protimonopolný úrad SR (PMÚ) prijal podnet, podľa ktorého mala spoločnosť SPP CNG zneužívať svoje dominantné postavenie na maloobchodnom trhu predaja alternatívnych palív na báze zemného plynu/metánu (CNG a LNG), a to formou predátorských cien.

Prešetrovanie nepreukázalo, že by na trhu predaja LNG dochádzalo k praktike predátorských cien, PMÚ ho preto zastavil,“ informoval protimonopolný úrad. PMÚ prešetroval podnet s cieľom zistiť, či existuje dôvod na začatie správneho konania voči SPP CNG.

Predátorské správanie

V rámci prešetrovania zisťoval, ako funguje trh predaja LNG – od nákupu plynu až po jeho predaj konečnému spotrebiteľovi, pričom sa zameral na spôsob stanovovania predajných cien LNG a ich vývoj v čase.

Získavali sme tiež informácie o jednotlivých plniacich staniciach, vývoji objemov predaja LNG a tržieb jednotlivých hráčov na trhu z jeho predaja, podmienkach predaja LNG, spôsobe stanovovania cenníkových cien a poskytovaných zľavách, vývoji nákupných cien LNG, objemoch nakupovaného LNG, vývoji komoditných cien plynu, atď. Zároveň v rámci dostupných údajov sme porovnali ceny LNG na Slovensku a v zahraničí,“ konštatoval PMÚ.

Predátorské správanie je praktikou podnikateľov v dominantnom postavení, ktorí si v určitom časovom úseku za svoje tovary účtujú neprimerane nízke ceny (zvyčajne pod náklady) s cieľom vytlačiť konkurentov z trhu a udržať si svoje postavenie na trhu.

Aby takéto správanie bolo možné pokladať za protisúťažné, je nevyhnutné okrem iného preukázať, či dominant je schopný konkurentov skutočne z trhu vytlačiť,“ konštatoval protimonopolný úrad.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie PMÚ Protimonopolný úrad SRSPP CNGSPP Slovenský plynárenský priemysel