Podľa spoločnosti SSD elektrické vedenia sú na severe stredného Slovenska vyťažené na maximum a ďalšiu priemyselnú výrobu neutiahnu.
Rozvoj priemyslu na severe stredného Slovenska má dočasnú stopku. Elektrické vedenia sú totiž podľa spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD) vyťažené na maximum a ďalšiu výrobu neutiahnu. Stredoslovenskí energetici sa preto rozhodli investovať 5 miliónov eur do výstavby novej transformovne v Krásne nad Kysucou. „Bude premieňať veľmi vysoké 110-tisíc voltové napätie na vysoké 22-tisíc voltové. Vďaka nej získa región ďalšiu kapacitu na distribúciu elektriny pre nových odberateľov nielen v oblasti priemyslu, ale aj na prevádzku polyfunkčných objektov či ďalších domov a bytov,“ uviedol hovorca SSD Miroslav Gejdoš.
Pomoc pri kalamitách
Vďaka plánovanej investícii by sa mala zvýšiť kvalita dodávky elektriny pre existujúcich odberateľov. „Doteraz zásobovali celé Kysuce tri transformovne. Dve sú v Kysuckom Novom Meste a jedna v Čadci. Štvrtá ich odľahčí a v prípade potreby, napríklad počas poruchy, aj čiastočne nahradí,“ vysvetlil vedúci odboru Kľúčových projektov SSD Igor Macúš. Doplnil, že nová transformovňa pomôže energetikom tiež pri riešení kalamitných výpadkov elektriny, ku ktorým v tejto oblasti dochádza vplyvom počasia, a to najmä v zimnom období.
Novú transformovňu plánujú energetici uviesť do prevádzky v auguste budúceho roka. Kľúčovým zariadením bude transformátor veľmi vysokého napätia na vysoké napätie, ktorý bude schopný pokryť výkon 40 megawattov. Takáto kapacita dokáže zásobovať elektrickou energiou naraz zhruba 660 tisíc klasických žiaroviek alebo 57 tisíc mikrovlniek. „Ak by sme chceli uviesť príklad z priemyslu, tak automobilka v Tepličke nad Váhom potrebuje pre svoju výrobu zhruba 30 megawattov,“ doplnil Gejdoš.
Nechcú prerušiť dodávku
Celá rozvodňa aj s okolitým areálom zaberie osemtisíc metrov štvorcových. Pozemok patrí SSD. Výstavba nového energetického objektu veľmi úzko súvisí aj s rekonštrukciou vedenia veľmi vysokého napätia medzi Kysuckým Novým Mestom a Čadcou. Začala na jar tohto roka a mala by skončiť približne o dva mesiace. Jej náklady sa budú pohybovať okolo šiestich miliónov eur. „Práve zrekonštruované vedenie zabezpečí, aby do regiónu prúdila dostatočná kapacita elektrickej energie. Keďže sa prenáša na úrovni veľmi vysokého napätia, treba ju transformovať na nižšie napätie, čo bude úloha aj pre transformovňu v Krásne nad Kysucou. Ak spočítame náklady obidvoch projektov, energetici investujú v priebehu dvoch rokov do oblasti zhruba 11 miliónov eur,“ konštatoval Gejdoš.
Výstavba novej transformovne nebude podľa stredoslovenských energetikov okolitých obyvateľov nijako výrazne obmedzovať. „Urobili sme všetky dostupné opatrenia, aby sme odberateľom nemuseli prerušovať distribúciu elektriny,“ uzavrel Macúš.