Investície smerovali primárne do rozvoja distribučnej sústavy, do obnovy a rekonštrukcií elektrických zariadení a vedení.
Spoločnosť Stredoslovenská energetika – Distribúcia (SSE-D) v minulom roku preinvestovala zhruba 45 miliónov eur. „Investície smerovali primárne do rozvoja distribučnej sústavy, do obnovy a rekonštrukcií elektrických zariadení a vedení, do informačných technológií a systémov, do obnovy nehnuteľností a dopravných prostriedkov. Súčasťou investícií je aj nákup a montáž inteligentných meradiel a technológií pre znižovanie objemu strát,“ uviedol hovorca SSE-D Miroslav Gejdoš. Aj v tomto roku má spoločnosť na investície pripravených 45 miliónov eur.
Medzi najvýznamnejšie investície v minulom roku radí spoločnosť rekonštrukcie elektrických staníc a vedení v Banskej Štiavnici, Kremnici, Novákoch, Bystričanoch, budovanie novej transformovne v Krásne nad Kysucou, nákup meradiel, nové pripojenia a nákup transformátorov. „V tomto roku budú patriť medzi najvýznamnejšie investície rekonštrukcie vedení veľmi vysokého napätia medzi Čadcou a Kysuckým Novým Mestom, v Žiari nad Hronom, vo Varíne a Sučanoch. Čaká nás tiež budovanie novej rozvodne v Krásne nad Kysucou a Žiline. Časť prostriedkov plánujeme využiť na nákup meradiel a transformátorov,“ dodal Gejdoš.
Stredoslovenskí energetici nateraz nechceli konkretizovať svoje vlaňajšie hospodárenie. Medzi kľúčové vplyvy na hospodárenie zaradili nízke teploty počas prvých týždňov minulého roka. „Dôsledkom boli vyššie toky elektrickej energie v našej distribučnej sústave a pokračujúce úsilie nastavovania efektívnych procesov a optimálnej nákladovej a výdavkovej štruktúry,“ doplnil Gejdoš s tým, že vo významnej miere ovplyvňoval hospodárenie firmy aj systém poskytovania podpory pre výrobcov elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.
„V ňom získavame elektrickú energiu na straty vzniknuté počas distribúcie výkupom elektriny od približne tisíc výrobcov na našom území. Výška dodávky, teda vynúteného výkupu, pritom prevyšuje finančné zdroje, ktoré naša spoločnosť získava od štátu. V prípade výšky doplatku, respektíve výkupu, išlo hlavne o počet hodín osvitu solárnych elektrární a neprevádzkovanie niektorých významných zdrojov elektrickej energie na našom území,“ dodal Gejdoš.