Systému zásobovania elektrickou energiou v moldavskom separatistickom regióne Podnestersko hrozí kolaps po zastavení toku ruského plynu.
Ako referuje web Kyiv Independent, uviedol to štátny tajomník moldavského ministerstva energetiky Constantin Borosan.
V súčasnosti podľa Borosana existuje asi 30-percentný energetický deficit (65 megawattov), keďže obyvatelia Podnesterska používajú elektrické zariadenia na vykurovanie svojich domovov.
Zvyšok krajiny má európske dodávky
Ruský štátom kontrolovaný energetický gigant Gazprom zastavil 1. januára dodávky plynu do Moldavska s odvolaním sa na údajné nezaplatené dlhy Moldovagaz, moldavskej štátnej plynárenskej spoločnosti.
Separatistický región Podnestersko odmieta ponuku plynu z Európy
Zastavenie dodávok plynu malo za následok výpadok vykurovania v Podnestersku. Zatiaľ čo zvyšok Moldavska prešiel na európske dodávky energie, región okupovaný Ruskom od začiatku 90. rokov minulého storočia je silne závislý od ruského plynu.
Nesplatený dlh, nie problém s tranzitom
Borosan uviedol, že v regióne sa začali prerušované výpadky prúdu, najmä počas rannej a večernej špičky, aby sa predišlo preťaženiu energetickej siete. „Keďže moldavské a podnesterské energetické siete sú silne prepojené, energia by sa mala šetriť aj vo vládou kontrolovanej časti krajiny,“ dodal.
Hoci dohoda umožňujúca tranzit ruského plynu cez Ukrajinu vypršala v ten istý deň, keď Rusko zastavilo dodávky plynu Moldavsku, Gazprom trvá na tom, že pozastavenie je spôsobené nesplateným dlhom Moldavska, nie problémami s tranzitom.
Moldavskí predstavitelia spochybňujú nároky Gazpromu týkajúce sa neuhradených platieb, pričom konštatujú, že medzinárodný audit nedokázal tieto dlhy overiť.
Asi 1 500 výškových budov v Podnestersku bolo 4. januára bez kúrenia a teplej vody a takmer 72-tisíc domácností zostalo bez plynu, uviedol líder regiónu a vyzval obyvateľov, aby pri klesajúcich teplotách kúrili v kachľových peciach.