Szijjártó považuje situáciu s ropou od Lukoilu za škandál. Trvá na tom, že ide o akciu koordinovanú z Bruselu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Belarus Hungary
Maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjarto. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó opäť „rozvíril hladinu“ v súvislosti po tom, čo Ukrajina zastavila tranzit ruskej ropy od Lukoilu.

Po štvrtkových vyhláseniach Európskej komisie, že Únia zatiaľ nevidí ohrozenie Maďarska a Slovenska v súvislosti s ukrajinským zákazom, Szijjártó v piatok na Facebooku vyhlásil, že celú záležitosť považuje za škandál.

Podpredseda Komisie, Lotyš Valdis Dombrovskis, včera poslal list môjmu slovenskému kolegovi a mne. V ňom opísal, že Ukrajina neohrozuje zásobovanie ani Maďarska, ani Slovenska. List viceprezidenta opäť dokazuje, že Ukrajinci si proti členským štátom EÚ môžu dovoliť čokoľvek, najmä ak sú za mier a nedodávajú zbrane,“ uviedol v piatok šéf maďarskej diplomacie.

Problém s „chorvátskym variantom“

Poukázal na to, že chorvátsky premiér napísal v stredu list predsedníčke Európskej komisie, v ktorom propagoval ropovod cez Chorvátsko.

Dva listy potvrdzujú, že ide o akciu koordinovanú z Bruselu,“ poznamenal Szijjártó a zdôraznil, že v súvislosti s „chorvátskym variantom“ vidí jeden veľký problém.

Chorvátsko jednoducho nie je spoľahlivá tranzitná krajina. Nie je to spoľahlivé, pretože tranzitná cena ropy sa od vypuknutia vojny zvýšila päťnásobne oproti priemerným trhovým hodnotám. Nie je spoľahlivá, pretože znemožnili spoločnosti MOL zaviazať dlhodobé prepravné kapacity,“ povedal Szijjártó a na záver dodal: „Zastavenie dodávok ropy z východu by tak vydalo Maďarsko a Slovensko na milosť a nemilosť nespoľahlivej tranzitnej krajine.“

Dodatočné informácie

Ako uviedlo pre agentúru SITA Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Európska komisia si vyžiadala ďalšie dodatočné informácie.

Na ich príprave intenzívne pracuje Ministerstvo hospodárstva SR. Kým sa akokoľvek nevyrieši odblokovanie dodávok ropy, tak situáciu stále považujeme za vážnu a ohrozujúcu energetickú bezpečnosť Slovenska,“ reagovalo aktuálne na situáciu ministerstvo.

Ukrajina v júni uvalila sankcie blokujúce tranzit ropy z Lukoilu cez svoje územie, aby odrezala Kremeľ od zdroju príjmov, ktoré používa na podporu ruskej armády. Ukrajinský zákaz sa nevzťahuje na ostatných ruských vývozcov ropy, ktorí stále využívajú ropovod.

Maďarsko a Slovensko sa v júli obrátili na Európsku úniu, keď ukrajinské sankcie fakticky zastavili dodávky ruskej spoločnosti Lukoil do oboch krajín cez ropovod Družba.

Neexistuje naliehavé riziko

Hovorca Európskej komisie Balázs Ujvári vo štvrtok povedal, že Komisia kontaktovala vlády všetkých troch krajín, aby objasnili okolnosti. Zdôraznil, že sankcie uvalené Ukrajinou voči Lukoilu neovplyvňujú súčasný tranzit ropy ropovodom Družba, keďže Lukoil nie je oficiálnym vlastníkom tejto ropy.

Útvary Európskej komisie predbežne dospeli k záveru, že v tejto fáze nie sú opodstatnené naliehavé konzultácie, pretože neexistujú žiadne náznaky naliehavého rizika pre bezpečnosť dodávok, uviedol hovorca Komisie. Ujvári zároveň dodal, že Európska komisia naďalej čaká na podrobnejšie informácie z Budapešti a Bratislavy, aby potvrdila svoje závery.

Maďarskí a slovenskí predstavitelia sa sťažovali, že Kyjev porušuje asociačnú dohodu s EÚ, a požiadali Európsku komisiu, aby zasiahla. Veľvyslanci EÚ podľa webu Politico nie sú naklonení sťažnostiam Budapešti a Bratislavy, keďže obe krajiny neznížili svoju závislosť od ruskej ropy napriek prebiehajúcej vojne na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Balázs UjváriPéter SzijjártóValdis Dombrovskis
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaLukoilMH Ministerstvo hospodárstva SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR