Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó v pondelok vycestoval do Ruska na medzinárodné fórum o jadrovej energii. Podľa webstránky podujatia ATOMEXPO, ktoré sa koná dva dni v Soči, šéf maďarskej diplomacie predniesol na otváracom plenárnom zasadnutí prejav.
Fórum s názvom „Jadrová jar“ je podľa webstránky zamerané na globálny jadrový priemysel a slúži ako „obchodná platforma na diskusiu o súčasnom stave jadrového priemyslu a stanovovaní budúcich trendov“.
Rokovania o maďarskej elektrárni
Szijjártó v pondelok ráno na sociálnej sieti Facebook uviedol, že jeho účasť na fóre bude zahŕňať aj rokovania so šéfom ruskej štátnej spoločnosti pre jadrovú energiu Rosatom v súvislosti s plánovanou expanziou jedinej maďarskej jadrovej elektrárne Paks, ktorú podporuje Rusko. Projekt je podľa jeho slov v „národnom strategickom a bezpečnostnom záujme Maďarska“.
V Maďarsku vyrastú dva nové jadrové reaktory, vybuduje ich ruská firma Rosatom
Už minulý týždeň sa Szijjártó stretol so šéfom Rosatomu Alexejom Lichačevom v Uzbekistane na summite Organizácie turkických štátov, aby prediskutovali rozšírenie elektrárne o dva nové jadrové reaktory v hodnote 12 miliárd eur. Práce má vykonať Rosatom a financované majú byť pôžičkou vo výške 10 miliárd eur od ruskej štátnej banky.
Vzťahy Maďarska a Ruska
Cesta bola posledným znakom pokračujúcich diplomatických a obchodných vzťahov Maďarska s Ruskom aj napriek vojne na Ukrajine. Maďarská vláda pod vedením populistického premiéra Viktora Orbána má úzke diplomatické a ekonomické vzťahy s Moskvou a snaží sa chrániť svoje dodávky ruskej ropy a plynu, od ktorých je silne závislá, hoci sa ostatné európske krajiny snažia zastaviť dovoz ruských energií v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine.
Orbán energicky lobuje proti sankciám Európskej únie voči Moskve a tvrdí, že viedli k prudkému nárastu cien energií, ktoré poškodzujú európske ekonomiky viac ako Rusko.
Elektrizačná sústava nebude v Maďarsku odoberať elektrinu zo solárnych systémov, krok vlády bol pre maďarskú asociáciu šokom
V pondelok Szijjártó podľa maďarskej štátnej tlačovej agentúry MTI trval na tom, že „žiadne sankcie akéhokoľvek druhu nemôžu obmedziť dodávky energie Maďarsku, keďže jedným zo základných princípov energetickej stratégie našej krajiny je, že energetický mix je vo výlučnej národnej kompetencii“.