Takmer tri milióny zamestnancov v Európskej únii si nemôžu dovoliť vykurovať svoje domovy v dôsledku nárastu cien energií. Tvrdí to štúdia Európskej konfederácie odborových zväzov, ktorú zverejnili v stredu.
Spomenutá organizácia zastupujúca 45 miliónov členov uviedla, že 15 % chudobných pracovníkov v EÚ, čo predstavuje 2 713 578 ľudí, nemá dostatok peňazí na zapnutie vykurovania.
Stúpnu im vysoké účty
Veľkoobchodné ceny plynu a elektriny v celej Európe prudko vzrástli, čo spôsobilo, že ak si chcú ľudia zabezpečiť teplo, ich beztak vysoké účty za energie môžu ešte viac stúpnuť.
Slovenské domácnosti budú mať hlbšie do vrecka, cena za teplo sa môže zvýšiť asi o 10 percent
„V Európe sú milióny pracovníkov s nízkymi platmi, ktorí si musia vybrať, či budú vykurovať svoj domov alebo poriadne nakŕmia rodinu alebo zaplatia nájom, a to napriek tomu, že pracujú na plný úväzok,“ uviedla predstaviteľka tejto inštitúcie Esther Lynchová.
„Rastúce ceny energií, bohužiaľ, znamenajú, že ešte viac ľudí bude túto zimu čeliť návratu z dlhej dennej alebo nočnej práce do chladného domova a ich deti si budú robiť úlohy v chlade,“ dodala.
Minimálna mzda je pod úrovňou
Konfederácia preto vyzvala Európsku úniu, aby do návrhu smernice o minimálnej mzde zakotvila, že zákonom stanovené minimálne mzdy nikdy nebudú nižšie ako 60 % národného mediánu a 50 % priemernej mzdy v ktorejkoľvek krajine EÚ.
Konfederácia uviedla, že až 20 členov EÚ má v súčasnosti zákonom stanovenú minimálnu mzdu, ktorá je pod týmito úrovňami.
Najvyššie percento chudobných pracovníkov, ktorí si nemôžu dovoliť platiť kúrenie, sa nachádza na Cypre (45,6 %). Nasledujú Bulharsko, Litva, Portugalsko, Grécko a Taliansko.