Talianska spoločnosť Enel definitívne odchádza zo Slovenských elektrární. Taliansky investor bol v slovenskom dominantnom výrobcovi od roku 2006, kedy kúpil 66-percentný podiel za 840 miliónov eur. V privatizácii vtedy porazil ruskú spoločnosť RAO Ues a český ČEZ.
Nejde o žiadnu novinku
Novým majoritným vlastníkom Slovenských elektrární sa stane česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH). Tú vlastnia český podnikateľ Daniel Křetinský (50 % + 1 akcia), J&T Energy Holding (44 % -1 akcia) a ManCo (6 %, spoločnosť manažérov EPH).
Nejde o žiadnu biznis novinku. Ide vlastne o ukončenie celého obchodu, ktorý sa začal ešte v roku 2015. Vtedy sa EPH dohodol s talianskym Enelom pri predaji jeho 66-percentného podielu Slovenských elektrární, že český holding najprv od Talianov prevezme 33-percentný podiel a po dokončení mochovských jadrových blokov následne zvyšný 33-percentný podiel.
Koncepcia vodnej politiky pre výstavbu vodnej elektrárne Ipeľ sa zmenila, Taraba musí rokovať s Európskou komisiou
Za týmto účelom založili investori spoločnosť Slovak Power Holding BV (SPH), ktorú vlastnili rovnakým dielom EPH a Enel, a ktorá oficiálne ovládala 66-percentný podiel v elektrárňach. Štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR stále kontroluje v Slovenských elektrárňach zvyšný 34-percentný podiel, takýto podiel bude mať aj po dokončení celého biznisu medzi českým a talianskym investorom.
Postupný predaj českému EPH
EPH aktuálne podpísal so spoločnosťou Enel Produzione v rámci druhej fázy celého biznisu zmluvu s cieľom nadobudnúť od nej majetkovú účasť vo firme Slovenské elektrárne. Zmluva formalizuje možnosť EPH získať účasť v SPH na základe call opcie, na ktorej sa dohodli v roku 2020 ako súčasť zmien pôvodnej zmluvy podpísanej v decembri 2015 medzi EPH a Enel Produzione.
Pôvodná zmluva stanovila postupný predaj 100 % v SPH českému holdingu EPH. Prvá fáza bola dokončená v júni 2016, kedy EPH získal od Talianov 50 % v SPH. Zvyšných 50 % akcií v SPH má byť prevedených v rámci vysporiadania druhej fázy.
Domácnostiam ceny plynu a tepla v budúcom roku nezdražejú, vláda schválila energopomoc
„Slovenské elektrárne perfektne dopĺňajú výrobné portfólio EPH, keďže ide o výrobcu elektriny s nulovými emisiami. Z manažérskeho hľadiska sa naše súčasné zameranie nezmenilo, našou prioritou je dokončenie štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce,“ povedal po podpise aktuálnej zmluvy člen predstavenstva EPH Jan Špringl.
Splatenie úverových liniek
Podmienkou v súčasnosti podpísanej zmluvy je celkové protiplnenie za získanie 100-percentného podielu na základnom imaní kapitálu SPH v objeme 150 miliónov eur, ktoré už EPH zaplatilo v rámci vysporiadania prvej fázy predaja.
Zmluva ďalej stanovila, že sa EPH zaručí za splatenie úverových liniek poskytnutých skupinou Enel spoločnosti Slovenské elektrárne pred vysporiadaním transakcie. Tieto úverové linky sú v celkovej hodnote 970 miliónov eur spolu s nesplatenými úrokmi, ktoré na konci novembra tohto roku boli na úrovni 158 miliónov eur.
Deň D o budúcoročných cenách energií je za dverami. Už aj vláda musí prezradiť, akú energopomoc má pripravenú
„Po vysporiadaní transakcie nebude mať skupina Enel voči SPH a Slovenským elektrárňam ďalšie finančné záväzky,“ dodal hovorca EPH Daniel Častvaj.
Slovenské elektrárne sú najväčší výrobca elektriny na Slovensku. Po odstavení poslednej tepelnej elektrárne Vojany dodávajú do siete vďaka jadrovej a vodnej energii až 100 % elektriny bez priamych emisií oxidu uhličitého, z produkcie jadrových, vodných, fotovoltických elektrární.