Štát nebude nasilu pretláčať projekt Prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec na rieke Ipeľ. Minister životného prostredia Tomáš Taraba sa čuduje, že v regióne ľudia odmietajú dvojmiliardový energetický projekt, ale je rozhodnutý, že ak samosprávy, ktorých sa tento projekt týka oficiálne pošlú stanovisko, že tú prečerpávaciu elektráreň nechcú, tak ju tam štát nebude stavať.
„Opakujem! Nikto nebude pretláčať do Málinca nič, čo nebudú chcieť samosprávy. Nie že by sme to nevedeli, ale my to robiť nebudeme. To znamená, že my dávame ponuku. Je tu na stole dvojmiliardová investícia, ktorá vie byť platená z reálnych finančných zdrojov mimo štátneho rozpočtu, pretože to je tak výnosná investícia, že dnes sa o to pobije aj konzorcium bánk. Keď si miestni ľudia povedia, že tam nič nechcú, že tam chcú mať len medvede, že tam chcú mať vysokú nezamestnanosť a nechcú trojtisícové platy, že nechcú aby tam prišiel rozvoj, tak samozrejme je to ich rozhodnutie. Ja som politik, ktorý bude rešpektovať rozhodnutia týchto ľudí. Máme tu ďalších päť profilov, aj keď nie sú tak výhodné pre Slovensko ako v Málinci,“ povedal v stredu po rokovaní vlády Taraba.
Vodohospodárska výstavba má vytipovaných ďalších päť profilov
Štátny podnik Vodohospodárska výstavba má vytipovaných na Slovensku ďalších päť profilov, kde by mohla prečerpávacia elektráreň vyrásť. Podľa ministra Tarabu Slovensko takú elektráreň potrebuje, aj pre masívny rozvoj obnoviteľných zdrojov energií (OZE).
Poslanec Šimko vidí v projekte Málinec potenciál, treba ale myslieť na celý región, dodáva
„Videli ste čo sa stalo v Španielsku a Portugalsku? To sú krajiny, ktoré majú najväčší podiel OZE. Došlo tam k výpadku elektrickej siete. A deje sa to preto, lebo obnoviteľné zdroje energie spôsobujú absolútnu fluktuáciu v sieťach. Slovensko má ten dar, že my, Rakúšania a možno ešte Švajčiari máme predispozíciu na to, aby sme vedeli budovať prečerpávacie vodné stanice, čo najekologickejšie a najvýnosnejšie riešenia. Rakúsko má dnes takýchto staníc 13 vo výstavbe, 23 funkčných, 17 ich postavili v cudzine od Austrálie cez Turecko až po Čile. Slovensko určite takéto prečerpávacie stanice potrebuje. Máme vytipovaných asi 5 profilov. Rokujeme s Európskou komisiou,“ konštatoval Taraba s tým, že výstavba novej prečerpávacej elektrárne či už v Málinci alebo inde na Slovensku bude v réžii štátneho podniku Vodohospodárska výstavba a nie v réžii súkromných firiem.
Nikoho nebudú prosiť na kolenách
Projekt Prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec by sa mal realizovať na mieste súčasnej Vodnej nádrži Málinec v katastrálnom území obcí Látky, Cinobaňa a Málinec. Plánovaný termín ukončenia investičného projektu bol december 2036. Investičné náklady na projekt sú v predpokladanej hodnote 2,386 mld. eur bez DPH.
Bývalý štátny tajomník priznal „obetovanie“ projektu vodnej elektrárne Ipeľ, jeho prínos a návratnosť bola vraj vyvrátená
Vodohospodárska výstavba, štátny podnik pod kontrolou ministerstva životného prostredia, ktorý by mal mať celý projekt v Málinci na starosti, už stihol uskutočniť zrýchlené pripomienkové konanie k projektu. Teda k jeho schváleniu za významnú strategickú investíciu. Minister Taraba sa tešil, že k materiálu prišlo len 29 pripomienok, a aj tie sa podľa neho väčšinou opakovali.
Vodohospodárska výstavba už absolvovala o projekte Prečerpávacej elektrárne Málinec diskusiu s občanmi v obci Látky. „Dve tretiny ľudí veľmi distingvovane diskutovalo. Boli aj takí, ktorí ukázali opak. Ale je to na nich, ako sa rozhodnú. My nikoho nebudeme chodiť na kolenách prosiť, že či im môžeme tu doniesť dve miliardy,“ konštatoval Taraba.