Tepláreň Košice plánuje úpravy kotla za vyše 20 mil. eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tepláreň Košice
Tepláreň Košice. SITA

Košická tepláreň vyhlásila verejné obstarávanie na rekonštrukciu a denitrifikáciu svojho kotla. Využije na to zdroje z Európskej únie.

Ekologizácia výroby v Teplárni Košice pokračuje. Po tom, čo si našla dodávateľa na denitrifikáciu a odsírenie spalín pre jeden zo svojich kotlov, hľadá tentokrát dodávateľa na rekonštrukciu a denitrifikáciu ďalšieho z nich. Vyplýva to z oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania uverejneného v Úradnom vestníku Európskej únie, podľa ktorého plánuje zásadné úpravy výrobného procesu tak, aby vyhovoval predpisom na ochranu čistoty ovzdušia a dodržiaval po roku 2016 požiadavky na emisné limity podľa európskej smernice. Náklady na tento projekt, ktorý sa má financovať aj z európskych zdrojov, spoločnosť predpokladá na úrovni 20,4 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

Viacero úprav

Zmena výrobného procesu v Teplárni Košice má podľa oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania zahŕňať zmenu konštrukcie zariadenia na výrobu tepla vo forme prehriatej pary a zmenu konštrukcie druhého ťahu kotla. Tieto úpravy majú pozostávať z inštalácie denitrifikácie spalín, úpravy nosnej konštrukcie a základov, úpravy ohrievača vody, náhrady rotačného ohrievača vzduchu rúrkovým, parného ohrievača vzduchu a výmeny šotového ohrievača.

V Košiciach aj ďalšie projekty

ČO JE DENITRIFIKÁCIA?

DENITRIFIKÁCIA je proces redukcie dusičnanov a dusitanov na elementárny dusík.

Uvedený projekt je tak pokračovaním v procese ekologizácie výroby v košickej teplárni, ktorá ešte v lete minulého roku vyhlásila tender na výstavbu zariadenia na odsírenie uhoľných kotlov s cieľom plnenia emisných limitov platných po roku 2016. Vo februári tohto roka pritom oznámila, že dodávateľom v tomto projekte bude košická spoločnosť Marcus Industry. Náklady budú pritom vyššie, ako sa pôvodne predpokladalo. Kým pri vyhlásení tendra ich Tepláreň Košice odhadovala na takmer 27,3 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty, výsledná suma predstavuje 31,3 mil. eur.

Novinky nie len na východe

Podobné projekty však nerealizujú iba v Košiciach. Emisné limity totiž do ekologizácie svojej produkcie tlačia aj ostatné veľké teplárne. Podobne ako Tepláreň Košice tak ešte v septembri minulého roka vyhlásila tender na modernizáciu svojich kotlov aj Žilinská teplárenská. A podobne ide o nezanedbateľnú sumu, tentokrát predpokladanú na úrovni 24 mil. eur. Vo všetkých prípadoch pritom teplárne využívajú podporu z Európskej únie prostredníctvom Operačného programu Životné prostredie.

Jedna z najväčších

Tepláreň Košice, a.s. patrí medzi najväčších výrobcov a distribútorov tepla vo forme horúcej vody a pary v centralizovanom zásobovaní teplom na Slovensku. V súčasnosti v Košiciach prevádzkuje kogeneračný zdroj tepla o inštalovanom tepelnom výkone 618 megawattov a inštalovanom elektrickom výkone 121 megawattov. Okrem tepla spoločnosť vyrába aj elektrickú energiu a poskytuje podporné služby a regulačnú elektrinu pre potreby elektrizačnej sústavy SR. Približne 72 % tepla odoberá mestská spoločnosť Tepelné hospodárstvo, s.r.o. Košice, ktorá zásobuje väčšinu košických domácností. Z celkových ročných dodávok tepla tvoria približne 66 % domácnosti a 34 % ostatní odberatelia.

V rukách štátu

Akcionárom spoločnosti Tepláreň Košice je Fond národného majetku Slovenskej republiky, ktorý vlastní 100% akcií. Košickú tepláreň už viackrát chcela predať pravicová vláda. Nikdy to však nestihla a po príchode ľavicovej vlády pod vedením Roberta Fica sa privatizácia tak košickej, ako aj ďalších teplární vlastnených štátom, zastavila.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie TEKO Tepláreň Košice, a. s.