Takzvané teplárenské nevoľníctvo neruší ani poslanecká novela zákona o tepelnej energetike, ktorú poslanci vo štvrtok posunuli do druhého čítania. Ako uviedol na tlačovej besede predseda parlamentného hospodárskeho výboru a poslanec Národnej rady SR Peter Kremský, novela prinesie určité uvoľnenie pre bytové domy, ktoré by si chceli postaviť vlastnú kotolňu.
„Novela odstráni to, aby centrálny dodávateľ tepla bez akéhokoľvek dôvodu blokoval konkurenciu na trhu. Samozrejme to musí byť na druhej strane vyvážené. Ak by sa totiž veľa odberateľov naraz odpojilo, tak by hrozil kolaps celého centrálneho systému. Čo by sme neradi,“ povedal Kremský.
Teplárenský zákon prešiel v parlamente do druhého čítania, pribudnúť by mali nové pojmy
Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák potvrdil, že nateraz sa im teplárenské nevoľníctvo zrušiť nepodarí. „Výrazne obmedzíme dodávateľa tepla vo vydávaní stanoviska len na otázky, ktoré striktne ustanovuje zákon, tak ako to povedal aj ústavný súd,“ povedal Vetrák.
Vyjadriť sa budú môcť k dvom otázkam
Podľa neho sa bude teplárenská spoločnosť prevádzkujúca centrálne zásobovanie teplom môcť vyjadriť iba k tomu, či nová teplárenská sústava, ktorú si chce niekto vybudovať, zasahuje do terajšej tepelnej sústavy, a či zasahuje aj do ochranného pásma tejto sústavy.
„To sú dve otázky, ku ktorým sa má dodávateľ vyjadrovať vo verejnom záujme, čo doteraz tak nerobil, pretože k tomu verejnému záujmu si často pridával aj svoje súkromné záujmy, ktorými sa snažil zahatať výstavbu nových zdrojov,“ dodal Vetrák, ktorý verí, že tejto vláde sa nakoniec podarí teplárenské nevoľníctvo postupne zrušiť úplne.
Novelu stopol Matovič
Ministerstvo hospodárstva SR už v minulom roku pripravilo novelu zákona o tepelnej energetike, ktorá by zrušila takzvané teplárenské nevoľníctvo. Novelu zákona však v jeseni minulého roka stopol vtedajší premiér Igor Matovič. Ten pritom ešte ako opozičný politik viackrát kritizoval teplárenskú novelu, ktorá dala veľkým výrobcom tepla právo veta v stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní.
Štátne teplárne mali vlani lepší hospodársky výsledok, prevádzkové výnosy dosiahli viac ako 200 miliónov eur
„Žiaľ, návrh sme napokon na žiadosť premiéra z “kilečka“ museli odstrániť,“ povedal v koncoročnom rozhovore pre portál vEnergetike.sk a agentúru SITA štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. Premiérova obava bola podľa Galeka postavená najmä na zvyšovaní cien tepla pre ostávajúcich zákazníkov existujúceho centrálneho zásobovania teplom (CZT).
Je súčasťou programového vyhlásenia vlády
Zrušenie teplárenského nevoľníctva mali strany SaS aj OĽaNO vo svojich volebných programoch a je aj súčasťou programového vyhlásenia vlády. Hneď po nástupe na ministerstvo hospodárstva nominanti SaS zahrnuli zrušenie teplárenského nevoľníctva aj do takzvaného “kilečka“. Teda súboru návrhov zákonov na rýchle presadenie.
Princíp podľa Galeka spočíval v odobraní práva veta záväzného stanoviska existujúcemu dodávateľovi tepla a presun tejto právomoci na obec. Tá by tak posúdila súlad s územným plánom a tiež, či ide o účinné CZT.