Zákon o tepelnej energetike sa bude na najbližšej parlamentnej schôdzi zrejme meniť. Neruší sa však takzvané teplárenské nevoľníctvo, proti ktorému bojovali súčasní koaliční a v minulosti opoziční poslanci dlhé roky, zavádzajú sa iba nové pojmy v teplárenstve.
Sedem koaličných poslancov zo všetkých vládnych strán navrhuje do zákona zaradiť pojmy, ako zariadenie na rozvod tepla, odovzdávacia stanica tepla a odberné tepelné zariadenie.
Sľubujú si správne nastavenie pravidiel
„Správna terminológia určujúca zákonné pojmy jednotlivých teplárenských zariadení slúžiacich na výrobu a rozvod tepla, ako na pripojenie koncového odberateľa k verejnému rozvodu predstavuje základ pre správne nastavenie pravidiel cenovej regulácie v tepelnej energetike,“ mysli si poslanci, podľa ktorých sa v praxi vyskytujú prípady vedúce k nežiaducemu navyšovaniu koncových cien tepla, a to pre takzvané reťazenia dodávateľov v reťazci dodávky tepla od výroby až po koncový odber.
Štátne teplárne mali vlani lepší hospodársky výsledok, prevádzkové výnosy dosiahli viac ako 200 miliónov eur
Nové pojmy v zákone o tepelnej energetike by mali podľa poslancov pomôcť odstrániť aj znevýhodnenia individuálneho vykurovania oproti centralizovanému zásobovaniu teplom. „Rešpektuje sa pritom hľadisko ekonomicky udržateľnej prevádzky teplárenskej infraštruktúry,“ konštatovali poslanci.
Novelu stopol Matovič
Ministerstvo hospodárstva SR už v minulom roku pripravilo novelu zákona o tepelnej energetike, ktorá by zrušila takzvané teplárenské nevoľníctvo. Novelu zákona však v jeseni minulého roka stopol vtedajší premiér Igor Matovič. Ten pritom ešte ako opozičný politik viackrát kritizoval teplárenskú novelu, ktorá dala veľkým výrobcom tepla právo veta v stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní.
„Žiaľ návrh sme napokon na žiadosť premiéra z “kilečka“ museli odstrániť,“ povedal v koncoročnom rozhovore pre portál vEnergetike.sk a agentúru SITA štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. Premiérova obava bola podľa Galeka postavená najmä na zvyšovaní cien tepla pre ostávajúcich zákazníkov existujúceho centrálneho zásobovania teplom (CZT).
Ministerstvo sa nevzdáva
Zrušenie teplárenského nevoľníctva mali strany SaS aj OĽaNO vo svojich volebných programoch a je aj súčasťou programového vyhlásenia vlády. Ministerstvo hospodárstva sa preto nevzdáva. „V rámci následných stretnutí bolo premiérovi predložených viacero porovnaní, čísel a vysvetlení, pričom táto téma bude ešte predmetom ďalších rokovaní,“ dodal Galek.
Pri Žiari nad Hronom vznikne prvá geotermálna elektráreň na Slovensku, zásobovať môže až 50-tisíc domácností
Hneď po nástupe na ministerstvo hospodárstva nominanti SaS zahrnuli zrušenie teplárenského nevoľníctva aj do takzvaného “kilečka“. Teda súboru návrhov zákonov na rýchle presadenie. Princíp podľa Galeka spočíval v odobraní práva veta záväzného stanoviska existujúcemu dodávateľovi tepla a presun tejto právomoci na obec. Tá by tak posúdila jednak súlad s územným plánom a tiež, či ide o účinné CZT.
Cieľom bolo okresať postavenie
Poslanci za OĽaNO a SaS vtedy ako ešte opoziční poslanci podali návrh na Ústavný súd SR, aby preskúmal ústavnosť zákona o tepelnej energetike po tom, ako sa opakovane nepodarilo v parlamente schváliť novelu tohto zákona. Členovia zákonodarného orgánu ju odmietli už v prvom čítaní. Cieľom novely bolo “okresať“ postavenie veľkých teplární v stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní.
Predkladatelia navrhovali, aby veľkí výrobcovia tepla nemali právomoc zúčastniť sa na stavebnom konaní a nemohli vydávať záväzné stanovisko k plánovanej výstavbe domovej kotolne. Ústavný súd v novembri minulého roka na neverejnom zasadnutí pléna rozhodol, že nevyhovie návrhu poslancov z októbra 2018.