Najbližšie kolo prideľovania dotácií na kúpu a inštaláciu malého OZE bude až o mesiac.
Aj ostatné kolo prideľovania dotácií na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) bolo rýchle. Slovenské domácnosti si rozdelili tri milióny eur za približne deväť minút. V 23. kole projektu Zelená domácnostiam vydala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) celkovo 1 374 poukážok na inštaláciu zariadení určených na výrobu tepla v mimobratislavských regiónoch.
„Príspevky získali domácnosti na 718 slnečných kolektorov, 563 tepelných čerpadiel a 93 kotlov na biomasu. Do 30 dní od vydania musia domácnosti poukážky spolu so zmluvami odovzdať zhotoviteľom. Na ich využitie a podanie žiadostí o preplatenie majú tri mesiace,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.
Májové kolo
Najbližšie kolo prideľovania dotácií na kúpu a inštaláciu malého OZE bude až o mesiac. Májové 24. kolo projektu Zelená domácnostiam bude určené iba pre kotly na biomasu a tepelné čerpadlá v mimobratislavských regiónoch. Vydané budú poukážky v hodnote 4 milióny eur. Kolo bude podľa zverejneného harmonogramu otvorené 22. mája 2018 o 15:00. „Aby mohlo o poukážku v tomto kole požiadať čo najviac domácností, trvanie kola bolo predĺžené na 72 hodín. Kolo tak bude uzatvorené najneskôr po danom termíne, prípadne skôr, po prekročení vyčlenenej alokácie o 10 percent,“ dodal Jurikovič.
Nasledovať bude kolo určené pre tri druhy oprávnených zariadení na výrobu tepla, ktoré bude vyhlásené 26. júna. Aktuálne je naň vyčlenených 1,1 milióna eur. „Alokácia bude pred kolom navýšená o ďalšie prostriedky, ktoré zostanú voľné z nevyužitých poukážok,“ spresnil Jurikovič.
Ak zostanú po prvom polroku voľné finančné prostriedky po nevyužitých poukážkach, SIEA vyhlási kolá pre zariadenia na výrobu tepla aj v letnom období. „V druhom polroku je však zámer predovšetkým dokončovať inštalácie, aby mohli byť na jeseň preplatené posledné poukážky. Aktuálne už pripravujeme pokračovanie projektu od roku 2019,“ konštatoval Jurikovič.
Vyše polovica sa minula
Z celkového rozpočtu pilotného projektu vo výške 45 miliónov eur boli doteraz preplatené poukážky v hodnote vyše 27 miliónov eur. Vďaka podpore z Operačného programu Kvalita životného prostredia je tak už využívaných 12 373 zariadení. Z toho je 4 834 inštalácií slnečných kolektorov, 2 877 inštalácií fotovoltických panelov, 3 158 tepelných čerpadiel a 1 504 kotlov na biomasu. „Do decembra 2018, kedy pilotný projekt končí, by malo v slovenských domácnostiach pribudnúť ešte 5 600 podporených zariadení,“ uzavrel Jurikovič.