Minulý týždeň spustili do komerčnej prevádzky slovensko-maďarský plynovod. Nekonala sa žiadna tlačovka, žiadna slávnosť, žiadne prestrihávanie pásky. Možno sa už nechceli premiéri oboch krajín cítiť trápne, keďže oni uviedli plynovod do života slávnostným zakrútením poslednej matky ešte v marci minulého roka.
Minulý týždeň mohol slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, konečne slávnostne oznámiť spustenie komerčnej prevádzky nového slovensko-maďarského plynovodného prepojenia. Nemožné sa stalo skutočnosťou. Veď vďaka problémom na maďarskej strane sa spustenie plynovodu niekoľkokrát odkladalo. Ide o významné plynovodné prepojenie pre Slovensko, keďže to nám umožňuje dostať sa k LNG plynu pravdepodobne v budúcnosti dovážaného na tankeroch do Chorvátska. Aj preto si možno deň D tohto plynovodu zaslúžil viac pozornosti. Nekonala sa žiadna tlačovka, žiadna slávnosť, žiadne prestrihávanie pásky, v podvečer len prišla krátka tlačová správa. Čo je vzhľadom na blížiace sa parlamentné voľby na Slovensku dosť divné, keďže vieme aký vrúcny vzťah k energetike má slovenský predseda vlády a ako vie z takýchto tém vyťažiť pre seba a svoju stranu viac než dosť. Možno sa už nechceli premiéri oboch krajín cítiť trápne, keďže oni uviedli plynovod do života slávnostným zakrútením poslednej matky ešte v marci minulého roka. A možno nemali pri všetkých tých utečencoch a gréckych problémoch len jednoducho čas. Tak či onak môžeme konštatovať, že Slovensko, ale aj Maďarsko urobili pre svoju diverzifikáciu ďalší krok. Len netreba zaspať na vavrínoch.
Mochovce, termíny a veštiaca guľa
Inšpektori Úradu jadrového dozoru SR už majú v kalendári napísané termíny, kedy by sa čo malo spúšťať na práve dostavovanom treťom bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Podľa ich kalendára to vyzerá tak, že ostatný zverejnený termín spúšťania tretieho jadrového bloku do prevádzky, teda jeseň 2016, sa zdá byť nateraz reálny. Lenže úradníci upozorňujú Slovenské elektrárne, ktoré dostavujú dva mochovecké jadrové bloky, aby taktiež nezaspali na vavrínoch. Pre nich totiž ich vyhlásenia o konečných termínoch dostavby nie sú vôbec záväzné. Keď niečo nedodržia, alebo odfláknu, kľudne môžu dostavbu pozastaviť až do napravenia zistených chýb. To by sa nám však dostavba znova natiahla. Treba už len veriť, že taliansky Enel, ako väčšinový akcionár Slovenských elektrární, túži po odchode zo slovenského dominantného výrobcu elektriny tak silno, že sa bude snažiť dostavať Mochovce v stanovených termínoch. Premiér Robert Fico totiž Talianom jasne niekoľkokrát odkázal, že ich zo Slovenska nepustí, pokiaľ si nesplnia sľuby o dostavbe mochoveckých blokov.
Aj keď je jasné, že pri súčasných cenách elektriny sa dostavba atómovej elektrárne neoplatí, ani ten najlepší analytik nemôže vedieť, čo prinesie budúcnosť. A pri súčasnom stave dostavby by už bola škoda túto stavbu znova zakonzervovať len preto, že nejaký analytik si ráno vyleštil veštiacu guľu.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.