Vláda sa tvári, že odstúpenie od zmluvy o prenájme gabčíkovskej elektrárne je pre štát bomba kšeft. Nechajme sa prekvapiť, či to nebude výhodné len pre firmy, ktoré na základe transparentného výberového konania získajú zákazky na generálne opravy jej turbín.
Minulý týždeň sme sa dozvedeli, že Enel odstúpenie štátu od zmluvy o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo nenechá len tak. Plánuje žiadať od štátu odškodné a nebojí sa hovoriť ani o medzinárodnej arbitráži. Lenže ani Talianov sa nezľakol štát. Ten je podľa slov svojich predstaviteľov pripravený s talianskym investorom bojovať na hocijakom súde, hádam aj na hocijakej planéte. Dokonca minister životného prostredia je presvedčený, že Enel nemá žiadnu šancu dostať od štátu v podobe odškodnenia čo i len cent.
Politika?
Aké má štát v rukách zbrane, aby bol úspešný, zatiaľ prezradiť nechce. Dúfajme, že nemá v rukáve len eso v podobe dobrého pocitu z toho, že sa štátu už podarilo nejaký ten medzinárodný súdny spor v iných kauzách vyhrať. Ešte horšie by bolo, keby odstúpenie od zmluvy malo za sebou len a len politický charakter. To by totiž znamenalo, že súčasná vládnuca strana chce takýmto ťahom v kauze Gabčíkovo získať len politické body, ktoré budú už onedlho v nových parlamentných voľbách veľmi dôležité. Potom by bolo štátnym predstaviteľom úplne jedno, či majú pripravené nejaké argumenty, ktorými by obhájil svoje kroky. Veď pokiaľ by súdy rozhodli, oni by tu už aj tak s najväčšou pravdepodobnosťou neboli.
Milióny na turbíny
Vláda sa tvári, že odstúpenie od zmluvy o prenájme gabčíkovskej elektrárne je pre štát bomba kšeft. Treba ich pochváliť – marketingovo to majú na veľmi vysokej úrovni. Slovenská pravica by k nej mala chodiť na povinné lekcie. Či však ide o taký bomba kšeft nie je až také isté. Stačí spomenúť len blížiacu sa generálnu opravu turbín gabčíkovskej elektrárne za niekoľko desiatok miliónov eur. Hovorí sa o potrebe investovať 80 miliónov eur. Generálnu opravu po vypovedaní zmluvy tak bude musieť zafinancovať samotný štát prostredníctvom svojho štátneho podniku Vodohospodárska výstavba.
A možno nakoniec pôjde o bomba kšeft. Ale hlavne pre firmy, ktorým štátny podnik na základe transparentného a férového tendra bude môcť od budúceho roka, kedy sa má s generálnymi opravami turbín začať, prihrať vcelku zaujímavé zákazky. Isté je, že to už nebudú talianske firmy.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.