Predseda slovenskej vlády znova varoval taliansku spoločnosť Enel, že pokiaľ nedostavujú Mochovce nech ani náhodou nemyslia na predaj ich majoritného podielu. A že si majú zapnúť svoje talianske mozgy.
Koniec minulého týždňa znova priniesol talianske vyhrážky. Slovenský predseda vlády nenechal na talianskej spoločnosti Enel nitku suchú. Dokonca ich vyzval, aby si zapli svoje talianske mozgy. Áno, išlo o nekonečnú tému dostavby Mochoviec poprepletanú snahou talianskeho investora zbaviť sa 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Enel náš vodca varoval, že pokiaľ nedostavia Mochovce nech ani náhodou nemyslí na útek zo Slovenska. Že vláda bude robiť všetko preto, aby sa im predať elektrárne nepodarilo. Dosť rozvášnene a neštandardne, ale kto nášho premiéra pozná, vôbec nie neočakávane. Taliani môžu zobrať na to jed, že jeho rétorika sa bude s blížiacim sa termínom odovzdania záväzných ponúk na kúpu majoritného podielu Slovenských elektrární (9. máj) len stupňovať. Čo tým premiér sleduje možno nevie nikto len on sám a možno ešte zopár zaujímavých osôbok potulujúcich sa okolo neho. Veriť totiž tomu, že mu vážne ide čisto len o blaho Mochoviec, by bolo asi naivné. Tvrdiť potom, ako sa dostavba Mochoviec pod vedením Talianov už viackrát posúvala, že oni to dokážu dostavať najlepšie, je totiž prinajmenšom odvážne. Je jasné, že horkokrvní Taliani si musia zachovať chladnú hlavu. Aj keď je isté, že viaceré údery od vládnucej strany im ich predaj neuľahčujú. Možno dokonca až očakávať, že ho úplne zastavia. Veď ktorý z investor bude mať záujem o podnik, kde sú okrem klasických finančných či právnych problémov aj problémy politické.
Gabčíkovský príbeh
Aj druhá téma, ktorá minulý týždeň vládla v slovenskej energetike sa týkala najväčšieho slovenského výrobcu elektriny. Slovenské elektrárne sa totiž rozhodli, že majú takmer 600-miliónový nárok za zobratie Vodnej elektrárne Gabčíkovo štátom. Samozrejme, ako sa dalo očakávať, premiér ich vysmial. On sa totiž môže smiať, lebo keď súdy rozhodnú o tom, či elektrárne majú na odškodné nárok alebo nie, tak on tu už nebude. A možno budú Slovenské elektrárne úplne štátne, keďže súčasná vláda stále nevylúčila, že sa bude o predávaný podiel uchádzať a tým pádom všetko zostane doma, aj keby sa súdy nebáli nášho premiéra a rozhodli by inak ako si myslia naši súčasní politickí vodcovia.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.