Bude zaujímavé sledovať, ako budú traja kohúti na jednom elektrárenskom smetisku fungovať. Trojica v podobe rozmarného štátu, tvrdých biznismenov a investora z juhu Európy, kde systém maňana veselo funguje, to bude mať veľmi pestré.
Začína sa nám rysovať, kto bude vládnuť v našom najväčšom výrobcovi elektriny, v Slovenských elektrárňach. Podľa všetkého pôjde o elektrárenskú „svätú“ trojicu zloženú z Talianov, Slovákov a Čechoslovákov. Prví dvaja sú v elektrárňach už dnes, tretí práve rokuje o cene a podmienkach ich vstupu. Čechoslováci ovládajúci Energetický a průmyslový holding síce nepotvrdili minulotýždňove mediálne šumy o predbežnej dohode s talianskym Enelom o ich vstupe do elektrární, ale keďže už pravdepodobne nemajú v boji o elektrárne žiadneho súpera a Taliani chcú aspoň nejaké akcie zo svojho 66-percentného podielu predať už do konca roka (zvyšok potom následne v budúcnosti po dostavbe mochoveckých jadrových blokov), ide viac menej už len o to, kedy príde definitívne potvrdenie ich dohody. Nejaký týždeň na jej vyšperkovanie ešte majú.
Pestrá budúcnosť?
Bude zaujímavé sledovať, ako budú títo traja kohúti na jednom elektrárenskom smetisku fungovať. Trojica v podobe rozmarného štátu, tvrdých biznismenov a investora z juhu Európy, kde systém maňana veselo funguje, to bude mať veľmi pestré. Hlavne, keď sa v elektrárňach takmer týždeň čo týždeň riešia krízové situácie. Od policajných rázií, stále rúškom tajomstva zahalenej kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR, nedoriešených privatizačných vecí z roku 2006, štátom obsadenia gabčíkovskej elektrárne až po meškajúcu dostavbu jadrových blokov v Mochovciach.
Štátne chúťky
Počkajme si teda ešte nejaký čas na definitívny koniec procesu predaja elektrární, a nechajme sa prekvapiť, ako sa bude v novom zložení dariť ukočírovať podnik, ktorý je obliehaný nejedným podnikavcom s chúťkami vycicať z neho ešte čo sa dá. Všetko ešte možno môže byť iné, ako sa javí v súčasnosti. A to hlavne potom, ako sa predseda slovenskej vlády, ktorý miluje energetiku, minulý týždeň znova nechal počuť, že štát (teda minimálne ON) má stále záujem o navýšenie svojho 34-percentného podielu v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.