Minulý týždeň bol, čo sa týka energetických tém, celkom plodný. Hneď na jeho začiatku premiér Robert Fico spolu so svojim regulačným guru Jozefom Holjenčíkom víťazoslávne oznámili, že najmä podnikatelia budú mať lacnejšiu elektrinu. Tým by mali mať naše podniky podľa predsedu vlády ďalší tromf v neľútostnom konkurenčnom boji. Ušlo sa aj domácnostiam, síce v menšej miere, ale predsa. Šéf regulačného úradu nezostal svojej povesti nič dlžný a dodržal aj tentoraz „bobríka“ mlčanlivosti, a to pri otázke, o koľko by sa ceny elektriny mohli znížiť. Dozvedieť by sme sa to mali až neskôr, po schválení nových cenových návrhov. Správa o znižovaní cien elektriny je určite dobrá, je len otázne, či nemohla odberateľov potešiť skôr.
Dostavba Atómovej elektrárne Mochovce stále nedá spať „zeleným“. Na čele so známou organizáciou Greenpeace sa viaceré ochranárske združenia rozhodli znova dať prešetriť dostavbu dvoch mochoveckých jadrových blokov na Aarhusky výbor pri Organizácii spojených národov v Ženeve. Podľa „zelených“ verejnosť totiž bola nedostatočne zapojená pri povoľovaní výstavby jadrových blokov. Samozrejme, každý chápe, že sabotovanie podobných projektov majú takéto organizácie v „náplni“ práce, ale niekedy sú už tie ich tančeky smiešno-trápne. Na druhej strane sa nechali počuť podnikatelia združení v Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore, ktorí začiatkom minulého týždňa dali dostavbe Mochoviec svoje požehnanie.
Energetickým témam sa nevyhol ani vládny kabinet. V stredu, na svojom pravidelnom rokovaní, dala vláda Rusom ďalšiu šancu zapojiť sa do projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Ministerstvo hospodárstva sa totiž s ruskou spoločnosťou Rosatom nestihlo dohodnúť na ničom, a tak sa rokovania predlžujú do konca októbra. Uvidíme, či to bude mať nejaký význam, keďže Rusi žiadajú od Slovenska okrem iného garanciu výkupných cien elektriny vyrobenej v novej jadrovke. Aj keby sa im podarilo v tejto otázke prehovoriť náš rezort hospodárstva, ten si nevie predstaviť, ako by takéto „huncústvo“ obhájil nielen pred odbornou a laickou verejnosťou, ale aj pred samotnou Európou. Vládny kabinet v stredu dodržal svoj sľub americkému investorovi, firme U.S. Steel, a odsúhlasil novelu zákona podpory obnoviteľných zdrojov jemu šitú presne na mieru. Výmenou za to Američania neutečú z Košíc a nepredajú jednu z najväčších slovenských fabrík ruskému oligarchovi. Ten by síce založil v Košiciach v budúcnosti úspešné futbalové a hokejové mužstvo, podobne ako v ukrajinskom Donecku, ale viacerých Košičanov by nepotešil „vyhadzovom“ z hutníckej firmy. Ministri ešte stihli na rokovaní schváliť plán podpory malých obnoviteľných zdrojov na Slovensku a plán inštalovania inteligentných elektromerov. Uvidíme, čo sa z týchto ambicióznych plánov naplní predtým, ako ich pokryje prach vo vládnom šuflíku.
Záverom skráteného pracovného týždňa dali o sebe ešte vedieť košickí aktivisti. Tí tlačia na politikov, aby rázne zakročili proti investorom, ktorí sa opovážili zistiť, že máme jedno z najhodnotnejších ložísk uránu. Aktivisti sú presvedčení, že „rakovinotvorný“ urán by sa na Slovensku ťažil spôsobom, aký poznali naši prarodičia, čím by vyhynulo veľa východniarov žijúcich v tak malebnom regióne ako je Abov. Škoda, že väčšina aktivistov sa ani len nesnaží počúvať aj druhú stranu, a nenechá si tak vysvetliť viacero odborných vecí v danej problematike. Sú len presvedčení, že ťažba uránu = rakovina.
Dúfajme, že aktuálny pracovný týždeň prinesie ešte viac zaujímavých tém z energetiky. Možno, že sa konečne dočkáme aj nejakej odpovede na otvorené otázky. Vláda by napríklad mohla v stredu oficiálne oznámiť, či prikúpi alebo neprikúpi 49-percentný podiel SPP. No, uvidíme…….
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.