Plynová kríza spred piatich rokov vyzerá v súčasnosti pre nás ako vykúpenie. Vyzerá to totiž tak, že sme sa z nej poučili, a prijali sme opatrenia, ktoré výrazne zmiernia dopady novovznikajúcej, podľa všetkého oveľa vážnejšej plynovej krízy.
Tak minulý týždeň sa nad budúcnosťou dodávok zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko a ďalej do Európy zatiahli poriadne mračná. Nič prekvapivé. Vzhľadom na súčasné vzťahy medzi krajinami bývalého Sovietskeho zväzu sa dalo skôr či neskôr očakávať, že sa plyn použije na vydieranie. Aj keď všetci svorne tvrdili, a niektorí ešte stále tvrdia, že plyn nebude použitý ako zbraň v boji o budúcnosť Ukrajiny.
Plynová kríza, ktorá pred piatimi rokmi vznikla hlavne pre spory o cene medzi Ukrajinou a Ruskom, vyzerá v súčasnosti pre nás ako vykúpenie. Vyzerá to totiž tak, že sme sa z nej poučili, a prijali sme opatrenia, ktoré výrazne zmiernia dopady novovznikajúcej, podľa všetkého oveľa vážnejšej plynovej krízy. Teda aspoň všetci kompetentní tvrdia, že aj v prípade úplného zastavenia dodávok plynu z Ukrajiny, ho máme dostatok v zásobníkoch a v prípade potreby vieme už plyn odoberať aj zo západu. Panika zo zastavenia dodávok plynu z východu tak zatiaľ nie je na mieste. Veď podľa niektorých zainteresovaných máme pre našich spotrebiteľov zásoby plynu až do konca roka.
Panikáriť by nemali nielen naši spotrebitelia, ale ani naši najvyšší predstavitelia štátu a plynárenských firiem. Hlavne čo sa týka toľko omieľaného a z ukrajinskej strany úplne popleteného projektu spätného chodu dodávok plynu. Ten je totiž dôležitý hlavne pre Ukrajincov. A ešte pre „milosrdný“ Brusel, ktorý nechce Ukrajinu pustiť pod kontrolu ruského medveďa. Takže pri rokovaniach o projekte treba jasne vyjadriť našu podporu v tejto veci, veď aj my sme členom únie, ale v pokoji čakať na záruky či už zo strany Bruselu, alebo nášho východného suseda. Treba sa pýtať najmúdrejších hláv v Európskej komisii, ktoré tak ľúbia hovoriť o energetických témach, ako nám pomôžu po spustení projektu voči Gazpromu. Ten sa totiž len tak na to pozerať nebude.
Samozrejme treba Ukrajine pomôcť ako sa dá, ale netreba zabúdať, že sme jedna z najchudobnejších krajín v únii, ktorá si nemôže dovoliť tváriť sa ako najväčší samaritán. Veď ani bohaté krajiny západnej Európy nám v prípade potreby nebudú dodávať plyn za lacný peniaz, nebodaj zadarmo. Práve naopak, za plyn zo západu si v prípade núdze riadne priplatíme.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.