Európska komisia schválila Veľkej Británii, že môže garantovať cenu elektriny vyrobenej v novej jadrovej elektrárni Hinkley Point C. Po schválení britského jadrového precedensu bude zaujímavé sledovať správanie ostatných krajín, ktoré majú v pláne stavať nové jadrové bloky na svojich územiach.
Minulý týždeň priniesol krajšie zajtrajšky pre jadrovú energetiku. Európska komisia totiž schválila Veľkej Británii, že môže garantovať cenu elektriny vyrobenej v novej jadrovej elektrárni Hinkley Point C, ktorú plánujú v juhozápadnom Anglicku postaviť Francúzi. Tí teda získajú garanciu, že počas 35 rokov budú predávať megawatthodinu elektriny z novej jadrovky za 92,5 libier, čo je podľa aktuálneho kurzu niečo vyše 117 eur. Súčasné ceny elektriny sa pritom na európskych trhoch pohybujú niekde medzi 30 až 40 eurami za megawatthodinu. Úradníkom z Bruselu sa tak podarilo na niekoľko rokov krásne pokaziť trh s elektrinou. Precedens schválilo 16 členov kolégia komisárov, piati boli proti a jeden sa hlasovania zdržal.
Po schválení britského jadrového precedensu bude zaujímavé sledovať správanie ostatných krajín, ktoré majú v pláne stavať nové jadrové bloky na svojich územiach. Napríklad aj nás. Potešiť sa z toho už stihli bratia Česi. V súčasnosti je jasné, že bez garancie výkupnej ceny sa do jadrových projektov ísť neoplatí. Pochopili to aj Rusi zo spoločnosti Rosatom, ktorí sa intenzívne zajuímali o vstup do projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Požadovali však garanciu výkupných cien elektriny vyrobenej v novej bohunickej jadrovke na úrovni 60 až 70 eur za megawatthodinu. Slovenská vláda na čele s Robertom Ficom však ich podmienku garancie výkupnej ceny odmietla a prestala s nimi o vstupe do projektu rokovať. Súčasná vláda sa tak po slnečnom eldoráde, ktoré sa u nás prehnalo počas prvého vládnutia socialistov, zachovala chlapsky.
Čo však spraví s myslením nielen Roberta Fica, ale aj jeho nástupcov, schválený jadrový britský precedens? To v tejto chvíli ťažko predpovedať, ale milovníkov jadra je u nás neúrekom. Najlepšie by bolo, keby si jadrového britského precedensu kompetentní ani nevšimli, ale pri našej jadrovej loby je to utópiou. Tá už určite zacítila možnosť, ako na nové jadrové projekty, v ktorých sa točia miliardy. Netreba byť proti jadru za každú cenu, veď ide dozaista o zaujímavý energetický zdroj energií, ale ako hovorí klasik: Odtiaľ potiaľ.
Ukázali to…
Po niekoľkých rokoch mali novinári minulý týždeň možnosť nazrieť do útrob tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce, ktoré v súčasnosti dostavujú Slovenské elektrárne. Mali možnosť vidieť a počuť pracované nasadenie robotníkov. Všade sa vŕtalo a zváralo. Novinári si mohli ohmatať nové rúry aj káble, ktoré tam stihli dodávatelia už namontovať. Nešťastné Mochovce však stále krvácajú. Okrem toho, že termíny dostavby sa neustále posúvajú, najväčší problém je s navyšovaním rozpočtu. Štát, ako 34-percentný akcionár stále neodklepol ďalšie navyšovanie prostriedkov. Hovorí sa o dodatočných 800 miliónoch eur až jednej miliarde. Uvidíme, či sa štátni predstavitelia potom, ako si mohli v televíziách pozrieť obrázky z dostavby Mochoviec obmäkčia a dodatočné peniaze Slovenským elektrárňam schvália.
Nové jadrové mochovecké bloky sú v nezávideniahodnej situácii. Cena elektriny na trhoch je na takej nízkej úrovni, že výroba elektriny v nich bude aspoň zo začiatku stratová. A stále pýtajú viac peňazí. Ale na druhej strane sú už natoľko dostavané, že by bol hriech ich nechať utopiť v neľútostnej burine.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.