Fotovoltici minulý týždeň skonštatovali, že slnečné elektrárne patria na strechy domov a nie zelené plochy v prírode. Aj vďaka eurofondom by do roku 2020 malo mať vlastný zdroj energie zo slnka zhruba 50 tisíc slovenských domácností. Treba už len dúfať a veriť, že sa k eurofondom dostanú aj obyčajní ľudia.
Minulý týždeň informovala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu, že sa na Slovensku očakáva nárast inštalácie slnečných elektrární na našich domoch. Kým v súčasnosti využíva vlastný zdroj energie zo slnka zhruba 1 200 slovenských domácností, do roku 2020 by ich malo byť už 50 tisíc. K nárastu domácich slnečných elektrárničiek má dopomôcť najmä novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov, ktorá platí od začiatku tohto roka, ale aj plánovaná podpora ich inštalácie z eurofondov. Fotovoltici neskrývali z tejto predpovede radosť. A konečne z ich úst bolo nahlas počuť, že slnečné elektrárne patria na strechy domov a nie zelené plochy v prírode.
Môžeme teda dúfať, že slnečné elektrárne budú konečne slúžiť najmä na výrobu zelenej elektriny, a nie na kšefty vyvolených jedincov, ktorí zhruba pred šiestimi-siedmimi rokmi zneužili boom pri zavádzaní obnoviteľných zdrojov energií do nášho energetického mixu. Treba už len veriť, že sa k eurofondom, ktoré by mali byť realitou od nasledujúceho roka, dostanú aj obyčajní ľudia, ktorí sa rozhodli prispieť k zlepšeniu životného prostredia, alebo si len zištne vypočítali, že vďaka inštalovaniu malej slnečnej elektrárne na streche svojho domu si vylepšia rodinný rozpočet.
Chcete sa o spomínaných témach dozvedieť viac? Čítajte na našom portáli:
Ukrajinský minister energetiky a uhoľného priemyslu Eduard Stavickij sa minulý týždeň nechal počuť, že memorandum o reverzných dodávkach plynu zo Slovenska na Ukrajinu je z ich strany podpísané. Slovenský prepravca plynu, spoločnosť Eustream, si nechala zástupcov ukrajinského prepravcu pozvať do Bratislavy. Chce s nimi doladiť ešte nejaké detaily memoranda. Ale aj po podpise memoranda ešte nebude isté, že slovenský podnik získa dobrý kšeft. Ukrajinci si podpisom memoranda totiž hlavne urobili zo Slovenska zadné vrátka. Keďže dobre vedia, že ich cena plynu z Ruska je istá iba tri mesiace, keďže sa má raz za kvartál o nej znova rokovať.
Aj keď od Ukrajincov v súčasnosti nikto nevie čo má čakať, bude dobré ak náš Eustream bude pripravený hocikedy dodať svojmu východnému susedovi plyn. A podpísanie memoranda je jedným z prvých krokov, aby tak tomu bolo. Pozor si však budeme musieť dať aj na Rusov. Určite sa nebudú iba tak prizerať, ako Slováci dodávajú Ukrajincom plyn. Takže okrem toho, že treba byť pripravený, musíme byť aj bdelí.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.