Slovenský premiér si môže udeliť červený plusový bodík za to, ako sa mu podarilo predaj elektrární zamotať, vďaka čomu môže vyjsť z celej záležitosti ako víťaz. Čo sa mu určite bude hodiť pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami.
Talianska spoločnosť Enel spustila predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární niekedy začiatkom leta minulého roka. Odvtedy sa celý proces riadne zamotal. Minulý týždeň sa mal taliansky investor dozvedieť, aký je reálny záujem o predávaný majoritný podiel slovenského dominantného výrobcu elektriny. Aký ten záujem je sa verejnosť nedozvedela. Taliani nateraz nechávajú všetko v tajnosti. Známi sú len dvaja investori, ktorí sa nehanbili priznať svoj záujem. Ide o spoločnosti Slovnaft, ktorá sa uchádza o elektrárne spoločne s maďarskou skupinou MVM, a českú energetickú skupinu EPH, ktorá je na Slovensku známa svojou pôsobnosťou vo viacerých energetických firmách. Tiež však nie je jasné, koľko sú títo investori ochotní Talianom za predávaný podiel zaplatiť. Napríklad náš minister financií v tom má jasno a cenu za predávaný podielu odhadol na nulu. Koľko sú investori ochotní nakoniec zaplatiť zrejme zatiaľ ani nikto neprezradí, keďže do hry vstúpil aj štát, ktorý v súčasnosti vlastní v elektrárňach 34-percentný podiel. Slovenská vláda na čele s Robertom Ficom hovorí o minimálnej kúpe 17-percentného podielu, tak aby sa štát stal majoritným vlastníkom Slovenských elektrární. K tomu chcú aj manažérsku kontrolu. Všetko sa má dohodnúť v Taliansku, niekedy v júni.
Ak sa štát nakoniec s Enelom dohodne, bude zaujímavé sledovať, aký investor bude mať záujem vstúpiť do elektrární, ako minoritný akcionár bez manažérskej kontroly. Alebo štát až tak celkom manažérsku kontrolu neprevezme, ako tvrdí predseda vlády a investor bude spokojný s minoritným podielom, ale s rozhodovacími právami? Veď napríklad také EPH má takúto skúsenosť zo Slovenska, kde vlastní minoritné podiely v energetických podnikoch, no s manažérskou kontrolou, a zdá sa, že mu to vcelku vyhovuje.
Celý predaj však môže skončiť aj tak, že elektrárne budú mať troch majiteľov. Štát, Enel a ešte tretieho nového investora. Túto možnosť pripustil aj samotný šéf skupiny Enel. Predseda slovenskej vlády sa totiž Enelu vyhráža, že bude bojkotovať predaj ich podielu v elektrárňach, pokiaľ nedostavajú Mochovce. Aj keď dostavba dvoch jadrových mochoveckých blokov sa rozbehla, čo pre portál vEnergetike.sk potvrdil aj Úrad jadrového dozoru SR, je ťažko si predstaviť, že Taliani budú ochotní dobrovoľne niesť zodpovednosť za ukončenie tak náročnej investície s ešte menším podielom v Slovenských elektrárňach, aký vlastnia v súčasnosti.
Ako to celé dopadne možno nevie ani samotný Enel. Jasné len je, že to chcú mať z krku do konca tohto roka. V každom prípade si môže slovenský premiér udeliť červený plusový bodík za to, ako sa mu to podarilo celé zamotať, vďaka čomu môže vyjsť z celej záležitosti ako víťaz. Čo sa mu určite bude hodiť pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.