TÝŽDENNÍK: Nehynúca láska k uhliu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Uhlie
Foto: ilustračné, pixabay.com

Slovenské elektrárne sa môžu s myšlienkou zatvorenia Novák veľmi rýchlo rozlúčiť. Premiér sľúbil baníkom robotu do roku 2030.

Slovenské elektrárne sa už dlhší čas trápia so svojimi dvoma tepelnými elektrárňami. Výroba v nich je totiž nerentabilná, elektrárne si vyžadujú neustále investície, aby ako tak spĺňali ekolimity. Horšie je na tom elektráreň vo Vojanoch, ktorá nepoberá žiadne dotácie a už viackrát bola na hranici smrti. Lepšie by mala byť na tom elektráreň v Novákoch, ktorú dotujú všetci spotrebitelia ročne sumou zhruba 90 miliónov eur. Teda nedotujú priamo elektráreň, ale výrobu elektriny v nej z doma vyťaženého uhlia. Vyrábať elektrinu z domáceho uhlia im nariaďuje štát. Od budúceho roka začína nové regulačné obdobie a s ním aj nové pravidlá. Regulátor ich nastavil v otázke dotovania uhlia priaznivo pre odberateľov elektriny, ale negatívne pre dominantného výrobcu elektriny, ktorému by mal doplatok na výrobu elektriny z uhlia klesnúť zo spomínaných 90 na 70 miliónov eur. To elektrárne vytočilo. Dali jasne najavo, že ak sa situácia nezmení od nového roka novácku elektráreň zavrú.

Elektrárne však musia mať jasno v tom, že počas vlády, ktorej šéfuje Robert Fico, sú reči o zatváraní tepelnej elektrárne v Novákoch, a tým pádom o záhube slovenského baníctva, skôr srandou ako reálnou možnosťou. Predseda vlády je totiž známy svojou nehynúcou láskou k slovenskému baníctvu. A dal to hneď aj najavo. Koncom minulého týždňa na oslavách Dňa Baníkov sfáral do bane a potom povedal: „Chcem ubezpečiť baníkov na Slovensku, že pokiaľ budem predsedom vlády, tak moja vláda sa nikdy nebude otáčať baníkom chrbtom.“ Garantoval baníkom prácu minimálne do roku 2030, čiže dovtedy, pokiaľ platí všeobecný hospodársky záujem, v rámci ktorého sa všetci skladáme na slovenské baníctvo.

Slovenské elektrárne sa tak môžu s myšlienkou zatvorenia Novák veľmi rýchlo rozlúčiť. Otázkou len zostáva, čo vykšeftujú so štátom za to, že budú naďalej prevádzkovať čím ďalej tým viac stratovú elektráreň. Dúfajme, že to nebude niečo také, čo dá odberateľom elektriny veľkú ranu, o ktorej ani nebudú musieť tušiť.

Sme “zelenší“ ako sme si mysleli

Slováci sú viac „zelení“ ako sme si mohli doposiaľ predstaviť. Aj v treťom kole sa po podpore na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) len tak zaprášilo. Po polhodine bolo vymaľované. Tí čo sa k dotáciám dostali sú spokojní a môžu sa pustiť do práce. Naopak, tí, ktorí sa k dotácii nedostali ani v treťom kole, nadávajú na celý systém. Za všetko vinia agentúru, ktorá to má na starosti. Mnohí by sa však mohli pozrieť aj na seba, či sa pred tretím kolom dostatočne pripravili. Môžu to napraviť pred ďalšími kolami, ktorých bude ešte neúrekom. Tak ako agentúra sa môže ponaučiť zo svojich chýb, ktorým sa určite nevyhla. Treba si totiž uvedomiť, že väčšina vyčlenených prostriedkov určených na podporu malých OZE pochádza z EÚ. A vieme si asi všetci predstaviť aká byrokracia musí sprevádzať celý proces.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúraVláda SR