TÝŽDENNÍK: Regulátor verzus distribuční čarodejníci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Ilustračné foto. iosphere/freedigitalphotos.net

Regulátor má podozrenie, že distribučky si dávajú do nákladov fiktívne majetky. Ak je pravdou, to čo tvrdí, tak ide o distribučných čarodejníkov. Veď sa im darilo klamať regulátora viac ako osem rokov. Regulátora, o ktorom predseda vlády vyhlasuje, že má vďaka jeho vláde silné kompetencie.

Na Slovensku máme štyri distribučné spoločnosti. Tri distribuujú zákazníkom elektrinu a jedna plyn. Na trhu pôsobia ako samostatné subjekty zhruba osem rokov, potom čo veľké energetické podniky vykonali na základe európskeho rozkazu takzvaný unbundling, čiže vyčlenili svoje distribučné činnosti do novovytvorenej firmy. Minulý týždeň oznámil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR, že distribučné spoločnosti možno švindľujú pri uvádzaní nákladov, ktoré im nahlasujú pri stanovovaní cien za distribúciu elektriny či plynu. Regulátor má podozrenie, že distribučky si dávajú do nákladov fiktívne majetky. Chce preto od štátu väčší rozpočet, aby mohol hon na distribučných čarodejníkov naplno odštartovať.

Ak je pravdou, to čo tvrdí regulátor, tak ide doslova o distribučných čarodejníkov. Veď sa im darilo klamať regulátora viac ako osem rokov. Toho istého regulátora, o ktorom predseda vlády vyhlasuje, že má vďaka jeho vláde silné kompetencie pre silnú reguláciu. A to ešte treba pripomenúť, že v každej jednej distribučnej spoločnosti má štát svojich zástupcov v predstavenstvách či dozorných radách. Aj keď bez manažérskych právomoci, ktoré boli sprivatizované, ale minimálne sa mohli stále ozvať, že im druhý akcionár nechce ukázať žiadne dôležité papiere putujúce regulátorovi. Alebo je fakt pravdou čo sa o zástupcoch štátu v týchto podnikoch hovorí, že chodia iba na kávičku a chlebíčky a jediný papier, ktorý si vyžadujú je prezenčná listina?

Minulotýždňové vyhlásenie predsedu vlády po stretnutí so šéfom regulačného úradu o tom, že vďaka odhaleniu fiktívnych nákladov distribučiek by následne klesla cena energií nahráva teórii, že po rozkaze o lacnom plyne (o ktorom premiér hovoril dva roky a jeho sľuby sa nakoniec aj naplnili) prišiel rozkaz aj o lacnej elektrine a možno o ešte lacnejšom plyne. A keďže regulátorovi sa nepodarilo upratať bordel s podporou pre obnoviteľné zdroje, musí hľadať iné cestičky.

Vyprovokovali sme ho…

Náš portál chtiac-nechtiac vstúpil intenzívne do predvolebného boja. Ťažko povedať, či sa s tým chváliť alebo nie, ale každopádne náš minulotýždňový Letný Špeciál o názoroch politických strán (ktoré budú bojovať v blížiacich sa parlamentných voľbách o priazeň voličov) o budúcnosti v regulácii cien energií vyvolal u predsedu vlády silnú reakciu. Až takú, že mal pocit zvolať tlačovku. Premiér odkázal všetkým občanom, že jedine jeho strana je za silnú a ešte silnejšiu reguláciu cien energií a ostatné politické strany sú proti nej. Je dobré, že sme vyvolali aspoň akú takú maličkú diskusiu o tak vážnej téme akou regulácia cien energií je a že voliči sa budú môcť rozhodnúť aj na základe názorov jednotlivých politikov na túto tému. Keďže na tlačovke použil predseda vlády citácie opozičných strán, ktoré nám pre potreby spomínaného Letného Špeciálu poskytli, s jemným úsmevom na tvári musíme pánovi premiérovi odkázať, že by bolo férové citácie druhýkrát zazdrojovať. Veď aj reklama z úst premiéra je reklamou.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíVláda SR