Projekt výstavby ropovodu z Bratislavy do rakúskeho Schwechatu sa zase odložil, znova o ňom idú rokovať „odborníci“ v pracovných skupinách. Tento projekt sa až náramne podobá tomu európskemu plynovodnému projektu Nabucco, ktorý už odišiel do stratena.
Projekt výstavby ropovodu z Bratislavy do rakúskeho Schwechatu sa nedarí realizovať. A to myšlienka ropovodne prepojiť hlavné mesto Slovenska s rakúskou dedinou Schwechat bola oficiálne prvýkrát vyslovená pred zhruba jedenástimi rokmi. Projekt, ktorý prežil aj počas vládnutia „modrých“ aj „červených“, sa zase odkladá. Tentokrát si kompetentní stanovili termín koniec tohto roka. Vtedy by sa mal slovenský vládny kabinet oboznámiť s detailnými parametrami projektu, ktorým by mal dať následne svoje požehnanie. Už ani neviem po koľkýkrát sa bude vláda oboznamovať s viac menej tými istými parametrami projektu. Znova sa vytvorili pracovné skupiny, ktoré idú hľadať trasy kadiaľ by mohol viesť ropovod. Aj keď už asi všetky možné aj nemožné trasy plánovaného ropovodu boli objavené a zverejnené.
Žiadna trasa však nevyhovuje „zeleným“ aktivistom a v súčasnosti ani samosprávam, ktoré čakajú na jeseň voľby. Takže nie je jasné, o čom budú znova v komisiách rokovať. Ale koľko zbytočných pracovných komisií už na Slovensku „rokovalo“? Nejaké navyše neuškodia. Na druhej strane sa dá pochopiť, že slovenský investor, ktorý má o výstavbu ropovodu eminentný záujem, sa bude v tomto super volebnom roku radšej stretávať s „odborníkmi“ v komisiách pri kvalitných chlebíčkoch a cole, ako neustále pred médiami vysvetľovať tému, ktorú je tak jednoduché zneužiť v predvolebných súbojoch.
Nekonečné rokovania o ropovode medzi Slovenskom a Rakúskom sa v pravidelných intervaloch opakujú. A tak si môžeme povedať, že aj Slovensko má projekt, ktorý sa nápadne podobá skrachovanému veľkému európskemu plynovodnému projektu Nabucco. O tomto projekte sa taktiež niekoľko rokov húževnato diskutovalo v pracovných skupinách, až nakoniec išiel do stratena. Asi odborníci všetkých zainteresovaných investorov vyhodnotili po tých dlhých rokoch, že sa projekt nakoniec neoplatí, že bol od začiatku utopistický. Slovensko-rakúsky ropovodný projekt sa zatiaľ tomu európskemu plynárskemu až náramne podobá.
Očakávané K.O. východoslovenskému podnikateľovi
Minulý týždeň ministerstvo hospodárstva informovalo, že by už nemalo prísť o 34-percentný podiel spoločnosti Transpetrol. Tohto minoritného podielu sa už takmer dvadsať rokov snaží zmocniť jeden podnikateľ z Vranova a jeho kumpáni. Ministerstvo naznačilo, že celá kauza by sa už mohla onedlho uzavrieť k spokojnosti štátu, ktorý o sebe tvrdí, že je jediným akcionárom slovenského prepravcu ropy. Ministerstvo však nezabudlo podotknúť, že to, či sa kauza onedlho uzavrie, bude závisieť najmä od našich súdov, ktoré rešpektujú zo strany východoslovenských podnikateľov neustále obštrukcie. Držíme palce nášmu ministerstvu nielen v boji s „podnikateľmi“, ale aj s našim súdnictvom. Aspoň si na vlastnej koži môžu vyskúšať to, čo už prežil nejeden poctivý občan a podnikateľ. A to domôcť sa spravodlivosti na slovenskom súde v rozumnom čase.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.