Európa ide naďalej znižovať emisie skleníkových plynov. Pokiaľ sa však k nám nepridajú také krajiny ako USA, Rusko, Čína či India, o zdravom ovzduší môžeme len snívať.
Minulý týždeň bol z pohľadu energetickej budúcnosti veľmi dôležitý. Európski lídri totiž rozhodli o tom, že náš kontinent bude pokračovať v znižovaní emisií skleníkových plynov. Emisie by sa mali do roku 2030 znížiť minimálne o 40 % v porovnaní s rokom 1990. Podľa aktuálneho plánu by sa mali emisie znížiť o 20 % do roku 2020. Energetika, teda aspoň tá európska, sa tak bude ešte viac sústrediť na bezuhlíkové či nízkouhlíkové zdroje. Medzi ne patria aj niektoré obnoviteľné zdroje energií. Napríklad veterné či slnečné elektrárne. Možno očakávať, že tieto zdroje budú naďalej podporované. Treba však dúfať, že sa Európa v prípade podpory spomínaných zdrojov z ostatných rokov poučila. Čiže podpora nepôjde do „kešene“ rôznych zbohatlíkov, ale dostane ju každý uvedomelý občan, ktorému nevadia namontované solárne panely na streche, či monotónny hukot malej veternej turbíny skrášľujúcej jeho záhradku. Treba si však uvedomiť, že nízkouhlíkovým zdrojom sú napríklad aj jadrové elektrárne. Aj keď v súčasnosti sú vďaka nízkej cene elektriny tieto elektrárne nerentabilné a bezpochyby majú svoje muchy, bolo by veľmi zlé, keby sa s nimi prestalo v energetickom mixe počítať.
Snaha Európy aspoň ako tak zlepšiť životné prostredie sa cení. Otázkou však zostáva, že či predĺžime životnosť našej planéty len vďaka uvedomelej Európe. Asi ťažko. Pokiaľ sa k nám nepridajú také krajiny ako USA, Rusko, Čína či India, o zdravom ovzduší môžeme len snívať. Aj keď sa pritom budeme môcť päsťami biť do hrude, že my sme v ochrane ovzdušia tí najlepší.
Ruská vandrovka
Zima sa nám pomaly, ale isto blíži. Vykurovacia sezóna sa naplno rozbehla aj v slovenských nížinách. Problémy s dodávkami plynu však naďalej pokračujú. Ukrajinci a Rusi svoj spor stále nevyriešili, aj keď rokovaní všetkých zainteresovaných najvyšších politických predstaviteľov bolo hádam viac, ako po skončení prvej či druhej svetovej vojny. Menej plynu dostáva aj náš najväčší dodávateľ plynu, a tak sa slovenský minister hospodárstva Pavol Pavlis vybral na vandrovku do samotného Ruska. Nedalo sa čakať, že sa z nej vráti s veľkým úspechom, ale aspoň dostal sľub od ruského ministra energetiky, ktorý vraj ani nevedel, že dostávame menej plynu. Ruský minister sľúbil nášmu ministrovi, že dá reč s predstaviteľmi Gazpromu. Je to sľub, ktorý snáď dodrží. Veď ak si ho pre istotu zapísal do debilníčka, aby naňho nezabudol, tak prečo by si so svojími parťákmi pri dobre vychladenej vodke nepokecal. Trebárs aj o malom smiešnom Slovensku.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.