Začiatok takzvanej „uhorkovej sezónny“, počas ktorej bude pre novinárov kvôli dovolenkám a horúcim pohodovým letným dňom problémom priniesť zaujímavé články, narušili minulý týždeň v energetike iba dve témy. Teda, jedna očakávaná téma vlastne nenarušila nič a nikoho, keďže sa znova odsunula na neurčito. Ale poďme postupne.
Výkriky Slovenských elektrární
Väčšinu slovenských médií zaujal uplynulý týždeň najmä razantný postoj slovenského dominantného výrobcu elektriny, teda Slovenských elektrární ovládaných talianskym investorom, spoločnosťou Enel. Výrobca elektriny sa nechal počuť, že je pripravený odstaviť svoje tepelné elektrárne v Novákoch a vo Vojanoch. Dôvodom má byť postoj regulačného úradu, ktorý aj vďaka zavedeniu extra poplatku (nazývaného G-komponent) pre všetkých výrobcov elektriny na Slovensku, chce najmä pre firmy znížiť cenu elektriny. Šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík sa koncom týždňa nechal počuť, že zo strany Slovenských elektrární ide len o vydieranie. Či v tomto prípade ide o vydieranie alebo nie, ukáže až budúcnosť. Faktom však je, že elektráreň v Novákoch podľa všetkého nebude také jednoduché zavrieť. Vláda, bez rozdielu na „zafarbenosť“, ju totiž vo všeobecnom hospodárskom záujme už niekoľko rokov používa ako spaľovača hnedého uhlia vyťaženého slovenskými baníkmi, ktorí tak majú istú prácu. A s týmto počíta nová Energetická politika SR, ktorá rozpráva o smerovaní Slovenska v energetickej oblasti do roku 2035, a ktorú by mala vláda schváliť koncom tohto roka, aj naďalej. Zavrieť Vojany, do ktorých elektrárne kvôli zvyšovaniu podielu spaľovania biomasy investovali už nemalé prostriedky, mi tiež nepripadá ako zmysluplný a logický krok. Slovenské elektrárne si tak možno mohli v boji o „bod G“ vybrať zo svojej nekonečnej plejády iné energetické zdroje. Aj keď je pravda, že tie tepelné ich ťažia asi najviac.
Nekonečný príbeh s SPP pokračuje
Zbytočne sme sa začiatkom minulého týždňa nádejali, že dnes už budeme vedieť, či prikúpime alebo neprikúpime 49-percentný podiel Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Aj táto vládna téma plynule prešla do režimu „nekonečný príbeh“. Otázne je, či vládny kabinet odsúva definitívne rozuzlenie tejto témy pretože už zháňa 60 miliónov eur potrebných na kúpu minoritného balíka akcií SPP alebo premiér Robert Fico ešte stále nemá vierohodnú formulku pre verejnosť, že prečo štát nakoniec cenotvorbu v SPP nekúpi a tým „nezachráni“ spotrebiteľov pred zvyšovaním cien plynu. Ja sa prikláňam k tomu druhému, ale nechajme sa prekvapiť. Kedy skončí nekonečný príbeh tejto témy nevie nikto. Kým jeden denník prišiel minulý týždeň s informáciou, že to bude začiatkom augusta, kedy sa vláda vráti z prázdnin, druhý denník hneď na to informoval, že to bude až niekedy na jeseň. Takže môžeme len tipovať kedy to bude, a vlastne počas prichádzajúcej „uhorkovej sezónny“ aj rozvíjať túto tému do nepríčetnosti.
Nemenovaný doktor rosničkár oznámil, že prichádzajú znova horúce letné dni, tak si ich naplno užite a nezabudnite dodržiavať pitný režim, aby ste boli plní energie. Prevádzkovateľom slnečných elektrární odkazujem: nezabudnite počas týchto dní zapnúť svoje pre verejnosť tak prospešné slnečné kolektory.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.