Eustream od mája prepravuje na Ukrajinu o polovicu menej plynu. Podľa eurokomisára Maroša Šefčoviča každá spoločnosť sa snaží o čo najväčšiu rentabilitu svojich operácii a preto hľadí pri kúpe plynu primárne na cenu.
Pred zhruba rokom boli Ukrajinci, čo sa týka dodávok zemného plynu, na pokraji zúfalstva. Ruskú stranu, ktorá im dovtedy jediná dodávala väčšinu plynu, si rozhádali, a tak im nezostávalo nič iné, ako obrátiť sa na susedné krajiny s prosbou o reverzné dodávky plynu. Okrem Poľska a Maďarska bolo ochotné pomôcť aj Slovensko. Slovenský prepravca plynu, spoločnosť Eustream, za približne 20 miliónov eur zrekonštruoval starý plynovod medzi slovenskými Vojanmi a ukrajinským Užhorodom. Od septembra minulého roka tak mohli začať Ukrajinci od nás odoberať plyn. Aj keď ukrajinská strana sa dožadovala stále väčšieho a väčšieho objemu dodávok plynu zo Slovenska, v súčasnosti už využíva kapacitu slovensko-ukrajinského reverzného toku len na polovicu.
Od mája menej
Eustream začal evidovať znížené prepravované objemy plynu od začiatku mája. „Od 1. mája prepravujeme pre zákazníkov cez plynovod Vojany-Užhorod menšie objemy plynu, približne o polovicu menšie,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan. Aké sú dôvody znížených dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu, nechcel slovenský prepravca plynu konkretizovať. „Realizujeme prepravu plynu zákazníkom na základe nimi oznámených nominácií a nemáme možnosť skúmať ich obchodné rozhodnutia,“ konštatoval Chuguryan. Ukrajinská spoločnosť Naftogaz vraj mala podľa agentúry Bloomberg zdôvodniť plánované zníženie dodávok plynu poklesom cien ropy a odstránením vývozných taríf, čo prispelo k zníženiu ceny dovozov z Ruska.
Chápavý eurokomisár
Podpredseda Európskej komisie zodpovedný za energetickú úniu Maroš Šefčovič postoj Ukrajincov chápe. „Každá spoločnosť sa snaží o čo najväčšiu rentabilitu svojich operácii a preto hľadí pri kúpe plynu primárne na cenu. Ak je ruský plyn pre Naftogaz lacnejší, tak je normálne, že zvýšia jeho odbery, samozrejme v rámci platných zmlúv,“ povedal v rozhovore pre portál vEnergetike.sk Šefčovič. Eurokomisár má pochopenie aj pre nároky Ukrajincov v minulosti týkajúce sa navýšenia kapacity reverzného chodu plynu zo západu na východ. „Chápem správanie a požiadavku Naftogazu o čo najväčšiu kapacitu reverzného toku kvôli snahe ukrajinskej vlády o zvýšenie svojej energetickej bezpečnosti. Európska únia sa tiež snaží o diverzifikáciu svojich dodávok energií a preto spolupracujeme a podporujeme našich ukrajinských partnerov v ich snahách,“ konštatoval Šefčovič.
Chceli viac, teraz berú menej
Pri rokovaniach medzi Slovenskom a Ukrajinou o reverznom plynovode boli pred zhruba rokom veľké diskusie. Slovenská strana bola ihneď ochotná sprevádzkovať existujúci plynovod Vojany-Užhorod, ktorý bol postavený ešte v minulosti. Ukrajincom sa však nepozdávala prepravná kapacita, ktorú mohol tento plynovod ponúknuť. Navrhovali preto, aby Slovensko použilo na reverzné dodávky plynu „veľký“ plynovod, ktorým dodáva plyn z východu do Európy ruský gigant Gazprom. Slovenská strana však vzhľadom na platné konktrakty s ruskou firmou „veľký“ reverz odmietla.
Obsadené kapacity
Slovensko-ukrajinský reverz bol do plnej prevádzky spustený 2. septembra minulého roka, po ukončení testovacích dodávok. Eustream menil kapacitu reverzného plynovodu Vojany-Užhorod celkovo trikrát. Pôvodne sa počítalo s ročnou kapacitou 10 miliárd metrov kubických. Koncom minulého roka sa zvýšila na 11,5 miliárd metrov kubických. V súčasnosti je ročná kapacita reverzného plynovodu zhruba 14,6 miliardy metrov kubických plynu. Záujem zo strany dodávateľských spoločnosti o kapacitu plynovodu bol veľký. Do roku 2019 si u slovenského prepravcu plynu, spoločnosti Eustream, rezervovali dodávatelia prepravné kapacity v maximálnom možnom objeme.