Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, zostal z vyjadrení ukrajinského ministra pre energetiku Jurija Prodana, podľa ktorého blokujeme projekt reverzného chodu dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu, prekvapený.
Projekt reverzného chodu dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu sa nedarí rozmotať. O projekte sa už hovorí vyše roka. Z ukrajinskej strany počas tohto obdobia prichádzali a stále prichádzajú vyjadrenia rôzneho typu, ktoré si neraz protirečia. Aj keď naši predstavitelia, či už slovenského prepravcu zemného plynu alebo štátu, stále deklarujú ochotu do projektu ísť, ukrajinská strana akoby tomu nechcela veriť. Najnovšie sa nechal počuť ukrajinský minister pre energetiku a uhoľný priemysel Jurij Prodan. Podľa neho sa Slovensko snaží celý projekt blokovať.
Vraj ich nechceme pustiť k plynovodom
Ukrajinskému ministrovi prekáža, že slovenská strana ich nechce informovať o technických parametroch kompresorovej stanice vo Veľkých Kapušanoch a nechce ich pustiť prezrieť si tamojšie plynovody. „Momentálne máme vážne otázky so Slovenskom. Žiaľbohu, oni prakticky nie sú riešené zo slovenskej strany. Oni nás nechcú pustiť spolu so slovenskými expertmi na územie slovenskej kompresorovej stanice Kapušany, aby sme si mohli pozrieť technickú dokumentáciu a fyzicky prezrieť plynovody,“ povedal podľa ukrajinskej tlačovej agentúry Ukrinform minister Prodan.
Eustream nevie, o čom minister hovoril
Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, zostal z vyjadrení ukrajinského ministra jemne povedané prekvapený. Jeho tvrdenia jasne odmieta. „Nezaznamenali sme žiadny záujem navštíviť slovenské plynárenské objekty, ani kompresorovú stanicu vo Veľkých Kapušanoch. Akékoľvek tvrdenia opačného charakteru sú jasným výmyslom,“ reagoval pre náš portál hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.
7. februára 2013: Ukrajina je pripravená dovážať plyn cez Slovensko
4. marca 2013: Ukrajina bude schopná odoberať plyn zo SR koncom roka
16. mája 2013: Ukrajina začala dovážať plyn zo Slovenska
26. júna 2013: Gazprom vraj môže blokovať dodávky plynu zo SR na Ukrajinu
23. augusta 2013: Slovensko možno bude onedlho dodávať Ukrajine plyn
3. septembra 2013: Ukrajina zatiaľ nie je pripravená na plyn zo Slovenska
26. septembra 2013: Dodávanie plynu na Ukrajinu nezávisí od Gazpromu
2. októbra 2013: Dodávky plynu na Ukrajinu komplikujú zmluvy s Gazpromom
18. decembra 2013: Eustream stále čaká na kroky Ukrajiny
15. januára 2014: Ukrajina podpísala návrh dohody o dodávkach plynu cez SR
3. februára 2014: MINIROZHOVOR: Ukrajinci zatiaľ nereagovali na pozvanie
6. marca 2014: Reverzný chod s Ukrajinou je vraj reálny o šesť mesiacov
Slovenská strana podľa Ministerstva hospodárstva SR podporuje rokovania prepravných spoločností o reverzných dodávkach plynu. Preto aj naše ministerstvo zostalo po vyjadreniach ukrajinského ministra nemilo prekvapené. „Verejné nepodložené vyhlásenia z politickej úrovne nenapomáhajú vzájomnej dôvere a neurýchľujú riešenie, na ktorom majú záujem obe strany. Spochybňovanie našej pozície považujeme za nenáležité a kontraproduktívne,“ reagoval hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič. Podľa nášho ministerstva je v súčasnej dobe nevyhnutné sústrediť sa na technické aspekty riešenia možného spätného chodu plynu cez Slovenskú republiku. „Technické záležitosti, podľa vyhlásenia Európskej komisie, by mohli byť dohodnuté v najbližších týždňoch,“ dodal Jurikovič.
Nepripravení Ukrajinci?
Slovenské ministerstvo hospodárstva by privítalo väčšiu pripravenosť a flexibilitu zo strany ukrajinského prevádzkovateľa plynovodov, spoločnosti Ukrtransgaz. „Podporujeme štandardný postup spoločnosti Eustream pri príprave spätného toku plynu, ktorého súčasťou je podpísanie memoranda o porozumení a prepojovacej dohody. Pri ich príprave sa stráca cenný čas nepripravenosťou ukrajinskej spoločnosti na rokovania a podpis dokumentov, pripravovaných viac než rok. Uvítali by sme vyššiu flexibiitu spoločnosti Ukrtransgaz pokiaľ ide o prípravu a účasť na rokovaniach v Bratislave, vedúcich k zavŕšeniu tohto procesu,“ konštatoval Jurikovič.
Zdá sa im to drahé
Ukrajinci by od nás radi odoberali plyn zo západu. Cez našu plynovodnú sieť by sa mohli podľa nášho východného suseda dostať až k 20 miliardám metrov kubických plynu ročne. „To je významný objem pre Ukrajinu aj vzhľadom na rozhodnutie, ktoré prijalo Rusko na zvýšenie ceny plynu. Preto chceme veľmi vážne spolupracovať s Európskou úniou, aby spätné dodávky zo slovenského územia mohli byť zabezpečené,“ citovala ukrajinského ministra tlačová agentúra Ukrinform. Minister Prodan však nevidí ani dôvod stavať nový plynovod za 20 miliónov eur, pretože je podľa neho nevýhodný. O nutnosti stavať nový plynovod pre realizáciu projektu reverzného chodu informovali niektoré média. Podľa našich informácií však nejde o nový plynovod, ale ide o zabudovanie nových technológií do už existujúceho plynovodu. Nič sa však nemení na tom, že by to malo stáť spomínaných 20 miliónov eur.
Chceli by to zadarmo?
Ukrajincom možno ide o to, aby v dnešnej neľahkej situácii ich projekt nestál ani cent. Slovenský premiér Robert Fico sa však minulý týždeň vyjadril, že Ukrajinci sú na veľkom omyle, keď si myslia, že Európska únia, respektíve naša krajina, všetko za nich zaplatí. „Áno, my sme pripravení Ukrajine pomôcť. Ak sa ukáže, že Ukrajina životne potrebuje spätný, reverzný tok plynu, vláda SR prijme všetky potrebné opatrenia, aby sme Ukrajine pomohli. Ale každá pomoc má svoje hranice a je nejako ekonomicky limitovaná,“ upozornil Fico.
Do hry o toky plynu prispeli aj Rusi
Zahanbiť sa v celej záležitosti nedali ani Rusi. Ich média minulý týždeň informovali, že Slovensko reverzné dodávky plynu odmieta zabezpečiť. Slovensko si to podľa nich vraj nemôže dovoliť a ukrajinská strana sa nevie nijako zaručiť za potrebnú 20-miliónovú investíciu.
O projekt sa už rokovalo v Bruseli
Zástupcovia prepravných spoločností Ukrtransgas a Eustream rokovali o projekte s predstaviteľmi Európskej komisie. Hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan pre agentúru SITA povedal, že strany sa dohodli na hľadaní najrýchlejšieho možného riešenia spustenia reverzného toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu. „Otázky finančného, technického a časového charakteru sú predmetom ďalších rokovaní, ktoré budú v najbližších týždňoch,“ uviedol minulý týždeň Chuguryan. „Bolo to konštruktívne stretnutie, ktoré malo za cieľ urýchliť fyzickú prípravu reverzného toku na slovensko-ukrajinských hraniciach. Treba dotiahnuť ďalšie technické záležitosti, ktoré by mohli byť dohodnuté v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch,“ citovala hovorkyňu EK Sabine Bergerovú agentúra Bloomberg.
Ukrajinský premiér chce plyn zo západu
Ukrajina podľa svojho premiéra Arsenija Jaceňuka rokuje s európskymi susedmi o možnosti dovážať zemný plyn zo západu. Naliehavosť zabezpečiť cenovo dostupné dodávky sa zvýšila po tom, ako Moskva tento týždeň dvakrát zvýšila cenu plynu pre Kyjev. Cena ruského plynu pre Ukrajinu sa tak za tri dni takmer zdvojnásobila. Jaceňuk toto zvýšenie označil za politicky motivované a uviedol, že očakáva zvýšenie nátlaku zo strany Ruska na Kyjev obmedzením dodávok. „Máme núdzové rokovania s našimi európskymi partnermi. Jedným spôsobom ako problém vyriešiť je reverzný tok plynu z krajín EÚ,“ povedal ukrajinský premiér novinárom a dodal, že hlavnými kandidátmi sú Slovensko, Maďarsko a Poľsko.
Jaceňuk nevidí problém
Premiér Jaceňuk nevidí problém v projekte reverzného toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu. Dokonca nehovorí ani o žiadnych technických prekážkach. „Na technickej úrovni myšlienka reverzného toku plynu nepredstavuje nijaké problémy a dúfame, že naši európski partneri urobia správne rozhodnutie. Ak bude reverzný tok plynu, potom to bude znamenať, že cena plynu bude o 150 USD nižšia ako cena za ruský plyn,“ povedal ukrajinský premiér.
Ako na bežiacom páse
Rusi zvýšili ceny plynu pre Ukrajinu hneď dvakrát po sebe. Len dva dni po zvýšení ceny o 44 % na 385,5 amerických dolárov za tisíc kubických metrov ruská firma Gazrpom ohlásila v stredu ďalšie zdraženie plynu pre Kyjev, a to na 485 dolárov za tisíc metrov kubických. Dôvodom malo byť zavedenie exportného cla.