Európska únia platí ročne na rôzne dotácie v energetike vrátane podpory uhlia 120 miliárd eur. Ako uviedol na konferencii v Bratislave podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič, tieto dotácie sú jedným z dôvodov vysokých cien elektriny v krajinách východnej Európy. Podľa organizácie Greenpeace by mala novovznikajúca Energetická únia stanoviť plán postupného ukončenia využívania uhlia a zabrániť podpore jadra z verejných financií.
„Dotácie do uhlia a jadra dlhodobo ukazujú, že ide o neefektívne podporné mechanizmy, spôsobujúce desiatky tisíc predčasných úmrtí ročne a ďalšie environmentálne a ekonomické problémy,“ uviedol koordinátor energetickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký. Greenpeace však nežiada zrušenie dotácií na obnoviteľné zdroje. „Podpora obnoviteľných zdrojov viedla k výraznému zníženiu cien energií z týchto zdrojov a obrovskému rozvoju pracovných miest v EÚ,“ dodal Široký.
Greenpeace Slovensko vydalo tento týždeň analýzu, akým spôsobom ovplyvňujú obnoviteľné zdroje ceny elektriny pre domácnosti na Slovensku. „Zo štúdie vyplýva, že je ich vplyv na koncové ceny minimálny. Zatiaľ čo obnoviteľné zdroje, ktoré dodávajú asi 10 % elektriny, sa podieľajú na koncovej cene elektriny 7,53 %, sieťové, distribučné poplatky a systémové služby predstavujú okolo 43 % z koncovej ceny,“ konštatoval Široký.