Neregulovaný veľkoobchodný trh s elektrinou a plynom robí vrásky aj Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Regulačný úrad začal hľadať u odbornej verejnosti pomoc. Otvoril verejnú diskusiu o možných krízových opatreniach na neregulovanom trhu s elektrinou a plynom.
Rast cien energií
„Chceme zabezpečiť celkovú stabilitu energetického trhu v SR. Pozorne monitorujeme vývoj na neregulovaných veľkoobchodných trhoch s elektrinou a plynom, ktorý je v súčasnom období poznačený extrémnym cenovým vývojom a vysokou mierou cenovej volatility,“ uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.
Trhové ceny elektriny sa dali do pohybu, priplatíme si aj za plyn
Problémy na trhoch s energiami zintenzívňuje vojna na Ukrajine. Vývoj na neregulovaných veľkoobchodných trhoch môže mať podľa slovenského regulátora zásadný negatívny dopad nielen na koncových odberateľov energií, vrátane regulovaných domácností a malých podnikov, ale aj na dodávateľov elektriny a plynu, vrátane spoločností podnikajúcich v prirodzene monopolných činnostiach.
Snahy zmierniť negatívne dopady
„V snahe moderovať a eliminovať mieru rizika, úrad otvára verejnú diskusiu o možných krízových opatreniach na trhu s elektrinou a plynom, so zameraním na neregulovaný segment dodávky elektriny a plynu. Podkladom pre verejnú diskusiu je dokument, ktorý pripravil úrad ako opis problematiky a prvý návrh niekoľkých možných riešení,“ dodal Igaz.
Úrad predkladá dokument na verejnú odbornú diskusiu s cieľom získať spätnú väzbu k identifikovaným problémom a navrhovaným riešeniam, prípadne získať podnety na ďalšie možnosti riešení súčasnej situácie na neregulovanom trhu s elektrinou a plynom.
Znižovanie závislosti od ruského plynu: Mýty a realita (komentár)
„Zdôrazňujem, že pri hľadaní riešení budeme preferovať vyvážený prístup tak, aby z neho nemali jednostranný prospech iba niektorí účastníci trhu s elektrinou a plynom. Je potrebné zdôrazniť, že prípadné realizované riešenia budú mať za cieľ moderovať a eliminovať negatívne externality krízovej situácie v reálne dosiahnuteľnej miere, so zvážením dopadov na jednotlivé skupiny účastníkov trhu, predovšetkým na koncových odberateľov energií,“ konštatoval predseda ÚRSO Andrej Juris.
Verejná diskusia je otvorená pre širokú verejnosť, orgány štátnej a verejnej správy, regulované a neregulované subjekty v energetike, odberateľov energií, ale aj širšiu odbornú verejnosť.