Moskva v sobotu obvinila Spojené štáty, že sú pripravené riskovať globálnu energetickú nestabilitu novými rozsiahlymi sankciami na ruský energetický sektor. USA a Veľká Británia v piatok oznámili nové sankcie voči ruskému energetickému sektoru vrátane ropného gigantu Gazprom Nefť, len niekoľko dní pred odchodom prezidenta Joea Bidena z úradu.
Ruské ministerstvo zahraničia vo vyhlásení uviedlo, že v predvečer Bidenovho „neslávneho obdobia pri moci“ sa Washington pokúša „spôsobiť aspoň nejaké škody ruskej ekonomike aj za cenu destabilizácie svetových trhov“. „Samozrejme, že nepriateľské akcie Washingtonu nezostanú bez odpovede,“ dodal ruský rezort diplomacie.
Trumpovi zanechajú ťažké dedičstvo
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov predtým novinárom povedal, že Bidenova administratíva sa snaží zanechať Trumpovi „také ťažké dedičstvo, ako sa len dá“.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Gazprom sa bude snažiť dodať plyn do slovenských zásobníkov iným spôsobom, povedal Fico
Americké ministerstvo financií v piatok uviedlo, že na sankčný zoznam zaradilo viac ako 180 lodí, ako aj veľké ruské ropné spoločnosti Gazprom Nefť a Surgutneftegas, čím splnilo „záväzok G7 znížiť ruské príjmy z energie“.
Gazprom odsúdil sankcie
Gazprom Nefť v piatok odsúdil sankcie ako „nepodložené“ a „nelegitímne“, informovali ruské štátne tlačové agentúry.
Studená voda a žiadne kúrenie. Podnestersko už týždeň bojuje s energetickou krízou - VIDEO
Bidenov zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť Daleep Singh označil sankcie za doteraz „najvýznamnejšie“ z pohľadu ruského energetického sektora, ktorý je podľa neho „zďaleka najväčším zdrojom príjmov pre Putinovu vojnu“.