Priemerný medziročný rast spotreby elektriny sa do roku 2025 očakáva na úrovni 1,03 %.
Spotreba elektriny na Slovensku by mala v nasledujúcich rokoch pomaly rásť. Predpokladá to vo svojom desaťročnom pláne rozvoja Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), ktorá je prevádzkovateľom elektrizačnej prenosovej sústavy. „Priemerný medziročný rast spotreby elektriny sa do roku 2025 očakáva na úrovni 1,03 %,“ uviedla v pláne SEPS. Podľa tohto predpokladu by sa malo na Slovensku v roku 2025 ročne spotrebovať takmer 32 terawatthodín elektriny. Do spomínaného roku by sa tak mala spotreba elektriny zvýšiť o viac ako tri terawatthodiny.
Zníži sa energetická náročnosť
Do ďalších rokov sa počíta s rastom ekonomiky so znižujúcou sa energetickou náročnosťou, čo by bolo v súlade s prioritami platnej energetickej politiky nielen Slovenska, ale aj Európskej únie. „V scenároch rozvoja hospodárstva sú už založené predpoklady na prirodzené úspory energie, ktoré vyplývajú zo zmeny štruktúry priemyslu a vplyvov konkurenčného trhového prostredia. Na strane spotreby sa už predpokladajú nové typy spotreby, ako je elektromobilita či smart technológie,“ uvádza sa v pláne rozvoja prenosovej sústavy na roky 2016 až 2025.
Rast výrobných kapacít
Okrem spotreby elektriny počíta SEPS aj s nárastom výrobných kapacít na Slovensku. Počas najbližších desiatich rokov sa očakáva nárast inštalovaného výkonu zdrojov elektriny o viac ako tisíc megawattov. Vďaka tomu by sa malo na Slovensku ročne vyrobiť o 10 terawatthodín elektriny viac, ako je tomu v súčasnosti. Výrobné kapacity navýšia najmä dva nové bloky Atómovej elektrárne Mochovce, ktoré by po postupnom navýšení ich inštalovaného výkonu na dvakrát 530 megawattov mohli ročne vyrobiť až takmer 9 terawatthodín elektriny. Zvýšený nárast inštalovaného výkonu predpokladá slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy aj v obnoviteľných
Bezpečnosť siete
O budúcu bezpečnosť a spoľahlivosť slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy sa firma SEPS neobáva, aj keď v niektorých prípadoch očakáva napätú situáciu. Po dokončení tretieho a štvrtého mochoveckého jadrového bloku bude podľa štátneho podniku sústava z hľadiska zabezpečenia silovej elektriny bezpečná aj v prípade neprevádzkovania fosílnych zdrojov elektriny, a to paroplynov v Malženiciach a v Bratislave a štyroch blokov v tepelných elektrárňach v Novákoch a vo Vojanoch. Z hľadiska zabezpečenia nevyhnutného objemu systémových služieb však v prípade odstavenia, respektíve neprevádzkovania spomínaných fosílnych zdrojov očakáva SEPS situáciu napätú. „V regulačnej oblasti Slovenska bude reálne chýbať približne 30 až 40 % požadovaného objemu regulačných rezerv,“ konštatuje sa v desaťročnom pláne, podľa ktorého by mala SEPS do roku 2025 pre zachovanie bezpečnosti a spoľahlivosti prenosovej sústavy preinvestovať 795 miliónov eur.