V separatistickom regióne Podnestersko sa začali odstávky plynu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn, sporák
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V moldavskom separatistickom regióne Podnestersko sa na Nový rok začali rozsiahle odstávky plynu. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na spoločnosť Tiraspoltransgaz-Pridnestrovie, najväčšieho dodávateľa plynu v Podnestersku, odstávky sa dotkli kotolní, domov a bytových domov s autonómnym vykurovaním.

Vyhlásený núdzový stav

Ukrajina v stredu zastavila tranzit ruského plynu, ktorý predtým ďalej putoval do viacerých krajín Európskej únie a aj do medzinárodne neuznaného Podnesterska.

Spoločnosť Tiraspoltransgaz-Pridnestrovie v stredu ráno upozornila obyvateľov regiónu na odstávky plynu. Zároveň dodala, že plyn bude v bytových domoch iba na varenie. To bude možné vďaka rezervám v plynovodnom systéme, ale len dovtedy, kým tlak v sieti neklesne na kritickú úroveň. Miestni obyvatelia boli vyzvaní, aby zavreli plynové kohútiky a nepokúšali sa sami obnoviť dodávku plynu.

Podnesterská televízia zverejnila informácie od obyvateľov, ktoré potvrdzujú začiatok rozsiahlych výpadkov. Moldavsko 16. decembra vyhlásilo núdzový stav v energetickom sektore, ktorý má trvať 60 dní. Vláda k tomuto kroku pristúpila pre neistotu ohľadom dodávok ruského plynu cez Ukrajinu.

Neplnenie platobných povinností

Ruský Gazprom v sobotu oficiálne oznámil, že od 1. januára 2025 prestane dodávať plyn do moldavského Podnesterska z dôvodu údajného „neplnenia platobných povinností“. Moldavská prozápadná vláda to však odmieta a obviňuje Moskvu z využívania energie ako politického nástroja na destabilizáciu krajiny.

Analytici varujú, že energetická kríza by mohla zhoršiť napätie medzi Kišiňovom a regiónom Tiraspoľ a ovplyvniť blížiace sa parlamentné voľby v roku 2025. Podľa Cristiana Cantira, profesora medzinárodných vzťahov na Oakland University, Moskva sa snaží využiť možnú humanitárnu krízu v Podnestersku na vytvorenie tlaku na zdroje Moldavska.

Moldavsko sa po ruskej invázii na Ukrajinu snažilo diverzifikovať svoje energetické zdroje a teraz sa spolieha aj na európske trhy vrátane Slovenska. „Musíme zostať jednotní, prejaviť solidaritu a dôveru v Moldavsko a jeho ľudí,“ povedala prezidentka Maia Sanduová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Maia Sanduova
Firmy a inštitúcie GazpromTiraspoltransgaz-Pridnestrovie