Vedci z Prognostického ústavu Centra spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied (PÚ CSPV SAV) pripravili návrh odporúčanej definície energetickej chudoby na Slovensku. Podľa odporúčanej definície energetickej chudoby od vedcov zo SAV je touto chudobou ohrozených prinajmenšom osem percent domácností.
Najväčšmi ohrozuje jednorodičovské domácnosti, týka sa minimálne každej šiestej z nich. Analýza, ktorá obsahuje návrh definície, vznikla na základe anonymizovaných dát o spotrebe energií, ktoré poskytli najväčší dodávatelia elektriny a plynu a distribučné spoločnosti na Slovensku. V tlačovej správe o tom informuje SAV.
Problémom je výška príjmov domácností
Energetická chudoba je obvykle definovaná ako stav, v ktorom domácnosť nedisponuje financiami na úhradu výdavkov na energie, prípadne jej príjmy dostatočne nepokrývajú výdavky, ktoré má na energie.
„V rámci Európy je Slovensko krajinou s najvyšším podielom výdavkov na energie k disponibilným príjmom, hoci ceny energií sú jedny z najnižších v rámci EÚ. Jedným z dôvodov je výška príjmov slovenských domácností,“ uviedla SAV.
Riešenie energetickej chudoby nevyrieši aktuálnu krízu, ÚRSO navrhuje vytvoriť trvalo udržateľný systém
Ďalším dôvodom je energetická neefektívnosť obydlí, keďže ide prevažne o staršie budovy a mnohé z nich neprešli rekonštrukciou, prípadne boli rekonštruované nedostatočne, a majú veľké nároky na energie.
„Analýza, ktorú sme pripravili, posudzuje na základe poskytnutých dát viaceré alternatívy definície energetickej chudoby a po ich vzájomnom porovnaní navrhuje odporúčanú definíciu zohľadňujúcu špecifiká na Slovensku. Výsledný návrh definície zohľadňuje kombináciu viacerých parametrov – celkových príjmov domácností, jej celkových výdavkov na energie a toho, či náklady na energie vynakladá hospodárne,“ vysvetľuje spoluautorka analýzy Dušana Dokupilová z PÚ CSPV SAV.
Základ pre odbornú diskusiu
SAV a zadávatelia analýzy však zároveň upozornili, že analýza nebrala do úvahy výrazný nárast cien energií na trhoch v minulom roku. Je to preto, lebo na Slovensku majú domácnosti, v porovnaní s inými štátmi Európskej únie, vďaka zastropovaniu relatívne nízke ceny energií.
Aj špeciálne tarify či zrušenie podomového predaja. ÚRSO navrhuje množstvo opatrení v boji s energetickou chudobou
Zadávatelia analýzy i SAV pokladajú celú analýzu za základ pre odbornú diskusiu s ministerstvami práce, financií a hospodárstva, ale aj s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. Diskusia by mala smerovať k systémovým a udržateľným opatreniam. Analýzu i stručné zhrnutie možno nájsť na webstránke PÚ CSPV SAV, medzi štúdiami.