Spojené kráľovstvo v utorok predstavilo plán ukončiť do roku 2035 vykurovanie domácností prostredníctvom fosílnych palív. Po spomenutom roku 2035 už nebudú inštalované žiadne nové plynové kotly a od budúceho roka budú môcť domácnosti získať granty vo výške 5-tisíc libier na výmenu plynových kotlov za tepelné čerpadlá s nízkou produkciou uhlíka.
Dôležité investície súkromného sektora
Premiér Boris Johnson na globálnom investičnom samite v Londýne zároveň vyhlásil, že investície súkromného sektora a tlak spotrebiteľov sú kľúčové pre zníženie emisií uhlíka a kontrolovanie zmeny klímy.
„Môžem poskytnúť miliardy,“ povedal Johnson v miestnosti plnej generálnych riaditeľov rôznych spoločností a ďalších vedúcich pracovníkov. „Vy všetci v tejto miestnosti však môžete poskytnúť bilióny. A trh sa zazelená,“ dodal Johnson.
Rozvoj štyroch kľúčových oblastí
Britská vláda chce zo súkromného sektora získať investície za desiatky či stovky miliárd libier a sama vyčleniť podobnú sumu na programy zelenej energie v Spojenom kráľovstve. Z týchto peňazí by mal byť financovaný rozvoj štyroch kľúčových zelených technologických oblastí v Británii: zelený vodík, dlhodobé skladovanie obnoviteľných, ale prerušovaných zdrojov energie, ako sú veterné a solárne zdroje, udržateľné letecké palivá a priame zachytávanie oxidu uhličitého zo vzduchu.
Johnson by mal zanedlho privítať svetových lídrov na klimatickej konferencii Organizácie Spojených národov (OSN), ktorá sa v škótskom Glasgowe začne 31. októbra. Tvrdí, že Británia by mala viesť svet v procese dekarbonizácie, pretože je kolískou priemyselnej revolúcie. Bohaté krajiny podľa neho musia pomôcť tým chudobnejším znížiť emisie uhlíka financovaním zelených technológií.