Veľkí teplári vám už dnes dodajú aj niečo iné ako teplo. Napríklad chlad, elektrinu či stabilitu siete

Na Slovensku je 761 tisíc domácností, to jest približne 2,4 milióna obyvateľov zásobovaných teplom zo systémov diaľkového vykurovania CZT, čo predstavuje takmer 35 % slovenských domácností.
Elektrina, elektráreň
Foto: ilustračné, SITA/AP

Dnes už nie je výnimkou, že vám elektrikári dodajú plyn, plynári elektrinu. Ani v tepelnej energetike sa čas nezastavil. Veľkí dodávatelia tepla vám okrem tepla a teplej vody vedia v súčasnosti dodať prostredníctvom systému centrálneho zásobovania teplom (CZT) aj chlad.

„Dnes už nerobíme len teplo. Naše systémy CZT dodávajú aj chlad, elektrinu a zabezpečujú podporné služby pre prenosovú sústavu. Inteligentné teplárenstvo nie je víziou budúcnosti – je to dnešná realita. Slovenské teplárne už dnes fungujú ako významný stabilizačný prvok energetickej infraštruktúry,“ uviedol na konferencii „Inteligentné teplárenstvo – energia, ktorá pulzuje pod povrchom mesta“ predseda Slovenského zväzu výrobcov tepla Stanislav Janiš.

CZT zásobuje tretinu slovenských domácností

Na Slovensku je 761 tisíc domácností, to jest približne 2,4 milióna obyvateľov zásobovaných teplom zo systémov diaľkového vykurovania CZT, čo predstavuje takmer 35 % slovenských domácností. Systémy CZT zásobujú teplom tiež nemocnice, školské zariadenia, priemysel a služby.

Centrálne vykurovanie, vrátane inteligentných zdrojov, ponúka podľa Janiša komplexné riešenie, ktoré zahŕňa nielen dodávku tepla, ale aj stabilitu energetickej siete a ochranu životného prostredia. „My chránime ovzdušie. Systémy CZT prevádzkujú veľké zdroje, ktoré podliehajú prísnej environmentálnej kontrole a musia plniť všetky legislatívou stanovené emisné limity. Toto je len jedna z devíz CZT, vďaka ktorej majú mestá čistejšie ovzdušie,“ dodal Janiš.

Medzinárodné inšpirácie z Poľska a Francúzska

Konferencia hostila troch odborníkov z Poľska a Francúzska, ktorí prezentovali konkrétne príklady transformácie teplárenstva v európskych mestách. V Poľsku je dnes na systémy CZT napojených viac než 15 miliónov zákazníkov, pričom cieľom do roku 2050 je úplné vyradenie uhlia z palivového mixu.

„Proces dekarbonizácie v krajine napreduje aj vďaka inováciám, napríklad digitálne riadené vykurovacie siete vo Varšave a Poznani, umožňujú znižovať emisie oxidu uhličitého a zároveň zvyšovať tepelnú účinnosť,“ povedal na konferencii Tomasz Surma, riaditeľ pre reguláciu a public affairs Veolia Energia Polska S.A.

Významným prvkom v budúcnosti CZT je podľa neho aj spolupráca s priemyslom. Ako príklad uviedol Tomasz Surma projekt v Poznani, kde sa teplo zo zlievarne automobilky Volkswagen, ktoré vzniká ako vedľajší produkt popri priemyselnej výrobe, distribuuje do viac než 6 500 bytov. „Medzi najnovšie riešenia patria technológie ako podzemné sezónne zásobníky tepla, využitie solárnej energie a vysokoteplotné vodné zásobníky, ktoré umožňujú väčšiu flexibilitu systému,“ dodal Surma.

Efektivita začína na strane spotreby

Senior viceprezident pre energetickú efektívnosť budov Veolia Francúzsko Francisco Silverio Marques upozornil, že efektivita sa musí začať na strane spotreby a nie na strane technológií. Úspory, riadenie dopytu a optimalizácia musia predchádzať investíciám do obnoviteľných zdrojov energií (OZE) či inteligentných sietí. Len tak môže byť transformácia udržateľná a ekonomicky obhájiteľná.

Zdôraznil význam ESCO modelov, ktoré poskytujú zmluvu s garantovanými energetickými úsporami, pričom kombinujú technologické riešenia s dátovou analytikou a prácou s konečným užívateľom. Centrálne zásobovanie teplom vníma ako nevyhnutný základ pre energetickú stabilitu miest, ktorý by mal byť súčasťou každého urbanistického či investičného plánovania. Francisco Silvero Marques zároveň upozornil, že bez koordinovanej štátnej podpory vzniká chaos. „Najskôr šetriť, až potom investovať. Ak toto poradie otočíme, míňame zbytočne veľa zdrojov,“ dodal.

Francúzsky model a diverzifikácia zdrojov

Zástupca riaditeľa zodpovedný za profesijné organizácie Dalkia Francúzsko Pascal Guillaume na konferencii predstavil úspešný model rozvoja CZT vo Francúzsku. Podiel tepla z obnoviteľných zdrojov alebo odpadového tepla dosahuje v CZT sieťach až 66,5 %, čo je výsledkom dlhodobej štátnej politiky a regulačných stimulov.

Medzi hlavné nástroje podpory CZT patrí znížená DPH pre siete s viac ako 50 % podielom OZE, investičný Fond Chaleur a povinnosť napojenia nových alebo rekonštruovaných budov v definovaných zónach rozvoja CZT. Francúzsky model kladie dôraz aj na geotermálnu energiu a intenzívne využitie priemyselného odpadového tepla.

Perspektíva pre slovenských developerov

Ako Pacal Guillaume zdôraznil, diverzifikácia zdrojov a technológií prináša sieťam nielen vyššiu efektivitu, ale aj technickú a ekonomickú odolnosť voči výkyvom. Osobitnú pozornosť venoval aj centrálnemu chladeniu, ktoré sa stáva súčasťou klimatickej adaptácie najmä vo veľkých mestách.

Systémy CZT sú podľa slovenských teplárov efektívnejšie pri distribúcii tepla, vrátane nízkoteplotného vykurovania pre moderné budovy. Mali by byť súčasťou nových developerských projektov. „Pre developerov a budúcich užívateľov je nákladovo výhodnejšie byť napojený na systém CZT, ktorý obslúži celé sídlisko, ako mať zdroj tepla v každej budove, o ktorý sa treba starať individuálne a je nutné riešiť aj jeho zálohu v prípade poruchy, výpadku a zároveň šetriť na jeho výmenu keď doslúži. Výrobcovia tepla im vedia ponúknuť riešenie šité na mieru, vrátane nízkoteplotného tepla, chladu a elektriny,“ podotkol Janiš.

Viac k osobe: Stanislav Janiš
Firmy a inštitúcie: SZVT Slovenský zväz výrobcov tepla

Ďalšie k téme

Odporúčané