Jadrová energia spolu s vetrom, slnkom a vodou by mali byť základom pre budúci energetický mix Európskej únie. Na týchto energiách by mala stáť naša budúcnosť. Je o tom presvedčený generálny riaditeľ Rady Európskej únie pre dopravu, energetiku, životné prostredie a vzdelávanie Peter Javorčík.
Ako však uviedol v rozhovore s Miroslavom Wlachovským v podcaste Okno do sveta, je tu jeden problém. Svet založený na fosílnych palivách odumiera, ale ten nový, s energetickým mixom založeným na obnoviteľných zdrojoch a jadre, tu ešte nie je. „Je to miesto, ktoré treba prekonať. Ale je to beh na dlhé trate. Nie je to na rok, na dva, realitou to bude možno o 10, 20 rokov,“ podotkol Javorčík.
Konkurencieschopnosť Európy
Európska únia si je podľa neho vedomá, že ceny energií v USA alebo v Číne sú niekoľko násobne nižšie, ako máme v Európe. Konkurencieschopnosť nášho európskeho priemyslu je tak ťažko skúšaná.
Ak chce Európa lacnejšie energie, mala by sa zamerať na jadrovú energiu. Vietor ani slniečko nás podľa Kovandu nespasia - VIDEO
„Toto je systémový problém pre EÚ ako takú. Jednoducho nemáme tie klasické zdroje energií ako je ropa, plyn, fosílne paliva, na ktorých bol energetický systém doteraz založený. Ropu a plyn musíme dovážať. Spojené štáty majú vlastné zásoby a sú momentálne veľkým exportérom. Netreba nejakú veľkú analýzu, aby sme vedeli, že keď človek musí niečo dovážať, tak tie ceny sú pre neho oveľa vyššie,“ dodal Javorčík s tým, že netreba zabúdať, že v podobnej situácii sú aj napríklad iní konkurenti, Japonsko, Kórea, ktorí tiež nemajú tie zdroje.
„A keď si pozrieš vývoj cien u nás a v týchto krajinách, tak je rovnaký. Čiže voči nim túto konkurenčnú nevýhodu nemáme, ale voči Amerike jednoznačne,“ doplnil.
Zásahy do regulácie
Jednou z možností, ako dosiahnuť nižšie ceny energií v Európe by mohli byť zásahy do regulácie. Touto cestou však EÚ podľa Javorčíka nechce ísť, keďže by sa nám mohla v budúcnosti škaredo vypomstiť. Dlhodobé riešenie je podľa neho byť nezávislí od zdrojov energií.
Ruský plyn už možno pre EÚ nebude „fuj“. Čo prispieva k úvahám o jeho „comebacku“? - VIDEO
„Budúcnosť je mať energetický mix založený na obnoviteľných zdrojoch. Vietor, slnko, voda spolu s jadrovou energetikou. Tam je tiež závislosť na zdrojoch, na uráne, ale je to neporovnateľné so súčasnou závislosťou na rope a plyne,“ podotkol Javorčík. Európa podľa neho potrebuje reštart európskeho priemyslu.
Nešťastné rozhodnutie Nemecka
„Keď sa pozrieme na jednu z hlavných krajín Európy, Nemecko, tak nie je v úplne najlepšom stave. Sami si strelili trošku do nohy, keď sa tak veľkoryso vzdali jadrovej energie a spoľahli sa, že to doriešia plynom. No a potom prišla kríza s Ruskom a weaponizácia energetiky. Energetická závislosť Európy na ruských zdrojoch energie začala byť Rusmi využívaná ako geopolitický nástroj a zbraň,“ dodal Javorčík.
Šéf SPP išiel „kupovať“ rakúsky veľkopodnik, možno raz kúpi aj Slovenské elektrárne. Ferencz prezradil plány plynárov
Jednu z príčin, prečo sme tam, kde sme, je podľa neho rozhodnutie Nemecka zavrieť po jadrovej katastrofe v japonskej Fukušime svoje atómové elektrárne. Viedlo to totiž k zvýšeniu importu fosílnych palív a k iniciatívam ako NordStream, ktoré mnohí, vrátane Slovenska, kritizovali.
Odpojenie od ruského plynu
„Ale to už je za nami a myslím, že sami Nemci si uvedomujú, že spravili chybu. Nechcem citovať Pelíšky, ale je to asi v tomto kontexte,“ konštatoval Javorčík. Stále je v Európskej únii platný záväzok odpojiť sa od energetických zdrojov z Ruska.
„Za rok a pol sme znížili podiel ruského plynu zo 45 na 15 percent,“ dodal Javorčík. Síce sme ako Európska únia za to zaplatili vyššími cenami energií, ale podľa únie to bol z dlhodobého hľadiska správny krok.
Slovenská jadrová elektráreň mala byť odstavená pred desiatimi rokmi, v súčasnosti dosahuje rekordy
„Má to svoje zjavné limity, lebo za posledný rok sa dovoz energetických surovín, hlavne plynu, z Ruska stabilizoval a narástol. To je predmetom silných diskusií v Bruseli a čaká sa aj na návrh zo strany komisie, ako v dohľadnej dobe túto závislosť odstrániť úplne. Ale je to silne politická a dosť kontroverzná téma. Treba si uvedomiť, že každé odpojenie zdroja vedie k zníženiu ponuky a tlaku na ceny. Čiže v rámci tejto diverzifikácie treba byť trošku opatrný, aby to nespôsobilo nárast cien, čo bude mať negatívny vplyv na konkurencieschopnosť. Ale je dôležité mať tú politickú ambíciu a ísť v tom smere, aby sme sa od ruských zdrojov odpojili,“ uzavrel Javorčík.